Ponedeljek,
18. 8. 2014,
13.01

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina begunci

Ponedeljek, 18. 8. 2014, 13.01

8 let, 7 mesecev

Ukrajina: nove civilne žrtve, dogovor o prekinitvi ognja še daleč

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Na vzhodu Ukrajine je spet tekla kri. Spopadi ne pojenjajo, proruski separatisti pa naj bi po navedbah Kijeva izstrelili raketo na konvoj avtobusov, v katerem so bili begunci.

Proruski separatisti so po navedbah vojske med spopadi z ukrajinskimi silami blizu Luganska na vzhodu Ukrajine izstrelili raketo na konvoj s civilisti. Po navedbah ukrajinske vojske je napad terjal žrtve, koliko, pa za zdaj še vedno ni znano.

"Uporniki so zadeli konvoj civilistov, ti so poskušali pobegniti z območja nedaleč od Luganska," je povedal tiskovni predstavnik ukrajinske vojske Andrej Lisenko. Kot je pojasnil, so pri tem uporabili raketomete grad in drugo orožje, ki jim ga je priskrbela Rusija. "Umrlo je veliko ljudi, tudi ženske in otroci," je še dejal. Po besedah še enega predstavnika vojske so ljudje živi zgoreli v vozilih.

Intenzivna ofenziva na mesti Doneck in Lugansk A separatisti po drugi strani navedbe vojske zanikajo. Kot je dejal tiskovni predstavnik samooklicane republike Doneck Andrej Purgin, so cesto tako z raketometi grad kot letali neprestano obstreljevali ukrajinski vojaki. Pri tem so ubili številne civiliste, kar po njegovih besedah počnejo že mesece.

Ukrajinska vojska sicer v zadnjih dneh vodi intenzivno ofenzivo na mesti Doneck in Lugansk, v katerih so separatisti maja razglasili ljudski republiki. V Lugansku vlada veliko pomanjkanje vode, hrane in elektrike, ljudje ob vse ožjem obroču okrog mesta vsak dan množično bežijo. O spopadih poročajo tudi iz Donecka. Prebivalcem mesta zdaj grozi še morebiten izpad oskrbe z vodo, saj je bil v spopadih poškodovan del vodovodne napeljave.

Prekinitev ognja brezpogojna Mednarodni napori za dosego prekinitve ognja za zdaj niso obrodili sadov. Nedeljski pogovori zunanjih ministrov Rusije, Ukrajine, Nemčije in Francije v Berlinu po navedbah nemškega zunanjega ministra Frank-Walterja Steinmeierja niso prinesli konkretnega napredka, a naj bi ministra Rusije in Ukrajine Sergej Lavrov in Pavel Klimkin vsaj malo zbližala stališča.

Vodja nemške diplomacije Steinmeier je med drugim povedal, da so bili pogovori iskreni, osredotočeni na to, kako doseči premirje in "kako izboljšati odsotnost učinkovitega nadzora rusko-ukrajinske meje," pa tudi o tem, kako spraviti humanitarno pomoč do civilnega prebivalstva.

Lavrov je v zvezi s srečanjem v Berlinu dejal, da se bodo pogovori v prihodnjih nekaj dneh nadaljevali. "Obstajajo točke, pri katerih nismo dosegli uspeha. To sta prekinitev ognja in politični proces," je dejal Lavrov.

"Potrdili smo rusko stališče, po katerem mora biti prekinitev ognja brezpogojna. Ukrajinski kolegi pa še naprej postavljajo pogoje, in to precej nejasne," je dodal.

Opazovalci Ovseja na mejah niso opazili nelegalnih prehodov Kijev je sicer javno razkril pogoje za prekinitev ognja. Po navedbah Klimkina je treba zavarovati mejo med Rusijo in Ukrajino, da bi tako onemogočili dostavo orožja in opreme proruskim upornikom na vzhodu Ukrajine. Poleg tega Ukrajinska vlada zahteva, da prekinitev ognja nadzoruje Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse). Tretja zahteva pa zadeva separatiste, ki morajo izpustiti vse ujetnike.

Kot je zatrdil Lavrov, v treh tednih opazovalci Ovseja na mejah niso opazili nelegalnih prehodov. Rusija sicer podpira idejo, da opazovalci Ovseja za nadzor rusko-ukrajinske meje uporabijo brezpilotna letala, kar naj bi jim zagotovila ukrajinska stran.