Petek,
18. 8. 2023,
7.09

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,91

Natisni članek

Natisni članek

Volodimir Zelenski Vladimir Putin Vojna v Ukrajini Ukrajina

Petek, 18. 8. 2023, 7.09

1 leto, 2 meseca

541. DAN VOJNE V UKRAJINI

Rusija zaprla organizacijo za človekove pravice #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 8,91

Moskovsko sodišče je danes na zahtevo ruskega pravosodnega ministrstva razpustilo Center Saharov, ugledno rusko organizacijo za človekove pravice, zaradi domnevnega nezakonitega organiziranja konferenc in razstav. Gre za zadnjega v vrsti pravnih ukrepov proti organizacijam v državi, ki so kritične do Kremlja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Pomembnejši dogodki dneva 

21.06 Rusija zaprla organizacijo za človekove pravice Center Saharov
20.26 Rusija uvedla sankcije proti glavnemu tožilcu ICC ter britanskim ministrom in novinarjem
19.26 ZDA odobrile prenos nizozemskih in danskih lovskih letal F-16 v Ukrajino
18.51 Kijev ne bo izpolnil ključnega cilja ofenzive. Ruska obramba je brutalna
16.18 Japonska dviguje bojna letala zaradi prisotnosti ruskih letal
15.19 Odkrili ogromno skrivno rusko vojaško bazo
15.15 Na vrhu držav BRICS prihodnji teden bo Putin le prek videopovezave
7.09 Ukrajina izvedla zračni napad na Moskvo

21.06 Rusija zaprla organizacijo za človekove pravice Center Saharov

Moskovsko sodišče je danes na zahtevo ruskega pravosodnega ministrstva razpustilo Center Saharov, ugledno rusko organizacijo za človekove pravice, zaradi domnevnega nezakonitega organiziranja konferenc in razstav. Gre za zadnjega v vrsti pravnih ukrepov proti organizacijam v državi, ki so kritične do Kremlja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Organizacija poimenovana po političnem disidentu in Nobelovem nagrajencu za mir Andreju Saharovu je bila ustanovljena leta 1996. Odtlej je gostila na stotine razprav, razstav in drugih dogodkov. Leta 2015 je tudi organizirala dogodek, na katerem se je več tisoč ljudi poklonilo umorjenemu ruskemu opozicijskemu politiku Borisu Nemcovu.

Rusija je organizacijo že označila za tujega agenta, aprila pa so zaprli vse njene prostore v Moskvi, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ruske oblasti že dlje časa uporabljajo vrsto spornih zakonov pri zatiranju kritikov. Večina vodilnih predstavnikov opozicije pa je zdaj v zaporu ali v izgnanstvu.

Moskovsko sodišče je tako januarja odredilo ukinitev najstarejše ruske organizacije za človekove pravice, Moskovske helsinške skupine. Še pred začetkom invazije na Ukrajino pa je razpustilo tudi organizacijo za človekove pravice Memorial.

20.26 Rusija uvedla sankcije proti glavnemu tožilcu ICC ter britanskim ministrom in novinarjem

Rusija je danes uvedla sankcije proti glavnemu tožilcu Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC) Karimu Khanu, ki je marca izdal nalog za aretacijo ruskega predsednika Vladimirja Putina, ter britanskim ministrom in novinarjem, ki ostro nasprotujejo ruski invaziji na Ukrajino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot je pojasnilo rusko zunanje ministrstvo, je na seznam sankcij dodalo skupno 54 britanskih državljanov. Med njimi sta tudi ministrica za šport Lucy Fraser, ki si po navedbah Moskve "aktivno prizadeva za mednarodno športno izolacijo Rusije", in namestnica britanskega obrambnega ministra Annabel Goldie, ki je "odgovorna za dobavo orožja Ukrajini".

Sankcionirani so tudi nekateri britanski novinarji medijev BBC, The Guardian in Daily Telegraph, ki jih Rusija obtožuje, da so vpleteni v širjenje lažnih informacij ter podpiranja ukrajinske propagande. Prav tako je ministrstvo obsodilo neomajno vojaško podporo Londona Kijevu in "agresivno izvajanje sovražne protiruske politike".

Moskva je medtem Khana že maja uvrstila na seznam iskanih oseb, potem ko je ta 17. marca izdal nalog za aretacijo Putina zaradi domnevnih vojnih zločinov med rusko invazijo v Ukrajini. ICC namreč sumi, daj je Putin odgovoren za nezakonite deportacije več tisoč ukrajinskih otrok z okupiranih območij.

Sodišče je takrat nalog za aretacijo zaradi istih zločinov izdalo tudi za rusko komisarko za pravice otrok Marijo Lvovo-Belovo. Moskva je obtožbe zanikala, v odzivu pa poudarila, da nalog nima nikakršnega pomena in da je pravno neveljaven, saj Rusija ne priznava pristojnosti ICC.

ICC sicer ne more ukrepati proti ruskemu vodstvu, vključno s predsednikom Putinom, saj niti Rusija niti Ukrajina nista podpisnici rimskega statuta, ki je pravna podlaga sodišča.

19.26 ZDA odobrile prenos nizozemskih in danskih lovskih letal F-16 v Ukrajino

Danska in Nizozemska lahko Ukrajini izročita svoja vojaška letala F-16, vendar šele potem, ko se bodo za upravljanje z njimi izurili ukrajinski piloti, je danes sporočil ameriški State Department. Letala F-16 so ameriška, Ukrajina pa zanje prosi praktično od začetka ruske invazije februarja lani.

ZDA orožje prodajajo zaveznikom, vendar pri tem veljajo pogoji glede njegove prodaje ali prenosa tretjim državam. Zaradi tega ameriške zaveznice v Natu Ukrajini ameriške tehnologije brez zelene luči Washingtona ne morejo poslati.

Urjenje Ukrajincev z letali F-16 naj bi se začelo ta mesec, poroča francoska tiskovna agencija AFP, vendar še ni jasno, koliko časa bodo Ukrajinci potrebovali, preden bodo lahko začeli braniti svoje nebo pred Rusi s temi letali. Upajo, da bo to mogoče v začetku prihodnjega leta.

Odločitev ZDA sta pozdravili tako Danska kot Nizozemska. "To nam bo omogočilo urjenje ukrajinskih pilotov, vendar bo vzelo nekaj časa," je izjavila nizozemska obrambna ministrica Kasja Ollongren, poroča AFP, ki se sklicuje na nizozemsko tiskovno agencijo ANP.

Ukrajinci sedaj letijo z letali sovjetske oziroma ruske izdelave, ameriška letala pa imajo boljše bojne zmogljivosti, vendar Ukrajina zanje nima izurjenih pilotov.

Ukrajina je sredi protiofenzive, ki je zaradi trdožive ruske obrambe in minskih polj obtičala. Svetovalec ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega Mihajlo Podoljak je julija povedal, da potrebujejo več deset lovcev F-16 za podporo ofenzivi na jugu države.

Nemška tiskovna agencija dpa medtem poroča, da si Ukrajina želi tudi nemških manevrirnih raketnih izstrelkov taurus, vendar odločitve o tem v Berlinu še niso sprejeli.

18.51 Kijev ne bo izpolnil ključnega cilja ofenzive. Ruska obramba je brutalna

Ameriški obveščevalci ocenjujejo, da ukrajinska protiofenziva ne bo dosegla ključnega jugovzhodnega mesta Melitopol, poroča The Washington Post. Če se to izkaže za resnično, Kijevu v letošnjih napadih ne bo uspelo izpolniti glavnega cilja - prekiniti rusko kopensko povezavo s Krimom.

Mračna napoved temelji na brutalni strokovno podkovani ruski obrambi okupiranega ozemlja prek mreže minskih polj in jarkov ter bo verjetno spodbudila medsebojno kazanje s prstom v Kijevu in zahodnih prestolnicah, zakaj protiofenziva, ki zahodne države stane več deset milijard dolarjev v orožju in vojaški opremi, ni dosegla ciljev.

Ukrajinske sile, ki napredujejo proti Melitopolu iz več kot 80 kilometrov oddaljenega mesta Robotina, se bodo ustavile nekaj kilometrov pred mestom, menijo ameriški uradniki.

Ameriški, zahodni in ukrajinski vladni uradniki, intervjuvani za to poročilo, so anonimno razpravljali o občutljivih vojaških operacijah. Urad direktorja nacionalne obveščevalne službe teme ni želel komentirati.

Melitopol je ključen za ukrajinsko protiofenzivo, ker velja za vrata na Krim. Mesto se nahaja na stičišču dveh pomembnih avtocest in železnic, ki Rusiji omogočata premikanje vojaškega osebja in opreme s polotoka na druga zasedena območja v južni Ukrajini.

Ukrajina je v začetku junija sprožila protiofenzivo v upanju, da bo ponovila osupljiv preboj lanske jeseni v regiji Harkov. Toda v prvem tednu spopadov je utrpela velike izgube proti dobro pripravljeni ruski obrambi, čeprav je imela novo zahodno opremo, vključno z ameriškimi bojnimi vozili Bradley, nemškimi tanki Leopard 2 in specializiranimi vozili za odstranjevanje min.

16.18 Japonska dviguje bojna letala zaradi prisotnosti ruskih letal

Japonska bojna letala so vzletela, potem ko so opazili dve ruski letali med Japonskim in Vzhodnokitajskim morjem, kjer Rusija trenutno izvaja skupno pomorsko vajo s Kitajsko.

Rusko obrambno ministrstvo je danes potrdilo, da so ladje njihove flote in ladje kitajske mornarice skupaj patruljirale po tem delu Tihega oceana, piše Sky News. Od začetka patrulje naj bi prevozili več kot 6.400 morskih milj (približno 12 tisoč kilometrov).

Obe državi naj bi izvedli tudi protipodmorniške vaje in odbijanje simuliranega sovražnikovega zračnega napada, izvajali pa sta tudi urjenje reševanja in vadili vzlete helikopterjev. Dejavnost ruskih zračnih sil prihaja dan po tem, ko je Japonska sporočila, da je videla ruske in kitajske mornariške ladje prečkati vode med južnima japonskima otokoma Okinava in Mijako.

15.19 Odkrili ogromno skrivno rusko vojaško bazo

Rusija izdeluje na tisoče iranskih napadalnih brezpilotnih letal v ogromni tajni vojaški bazi, kažejo razkriti dokumenti. Inženirji v obratu Alabuga v Tatarstanu, približno 800 kilometrov vzhodno od Moskve, nameravajo do leta 2025 proizvesti približno šest tisoč izboljšanih brezpilotnih letal, poroča The Washington Post.

Čeprav proizvodnja zamuja, strokovnjaki verjamejo, da bi to lahko pomenilo, da bo na ukrajinske tarče usmerjenih na stotine brezpilotnih letal Shahed hkrati, namesto na desetine, ki se trenutno uporabljajo v napadih. Dokumenti kažejo, da zaposleni, nekaterim so zasegli potne liste, da bi jim preprečili odhod iz države, uporabljajo kodna imena za sklicevanje na projekt. Droni so "čolni", eksplozivni naboji so "odbojniki", medtem ko je Iran izmenično "Irska" ali "Belorusija".

Program je bil strogo varovana državna skrivnost, kljub temu da je potekal v objektu velikosti 14 nogometnih igrišč, ki bi ga bilo treba še razširiti.

Program, ki se je začel leta 2023, poteka v treh fazah. Razstavljena brezpilotna letala iz Irana nadgrajujejo v Alabugi. Trenutno so v drugi fazi, ohišja izdelujejo sami, a jih opremljajo z iransko elektroniko. V začetku prihodnjega leta bodo v obratu začeli proizvajati brezpilotna letala z uporabo ruskih materialov in komponent.

Inženirji iz Alabuge so uvožene drone nadgradili, jih naredili vodoodporne in zamenjali nezanesljive kitajske komponente. Načrtujejo, da bodo sposobni izvesti skupni napad na tarčo, in nameravajo te modele množično izdelovati po višjih standardih kot prvotne Shahede.

Program s kodnim imenom "Projekt čoln" je zaustavila administracija ruskega obrambnega ministrstva, zaradi česar je zaostal za več tednov.

Obremenjen je tudi z logističnimi težavami. Ko so prispeli tovornjaki, da bi prepeljali prvo serijo dronov z letališča, so ugotovili, da ni viličarjev za nalaganje težkih zabojev. Ruski inženirji so nato najeli viličar pri lokalnem podjetju in ugotovili, da nihče od njih ni bil usposobljen za njegovo upravljanje.

Kljub temu pa nekdanji inšpektor ZN za orožje David Albright verjame, da bi Rusija do naslednjega leta "lahko prešla z občasnega izstreljevanja več deset uvoženih brezpilotnih letal kamikaze Shahed-136 proti ukrajinskim tarčam na rednejše napade s stotinami letal."

Ta teden je ministrstvo za obrambo Združenega kraljestva objavilo, da je Moskva skoraj zagotovo namestila doma narejena brezpilotna letala, ki temeljijo na iranskem modelu Shahed.

15.15 Na vrhu držav BRICS prihodnji teden bo Putin le prek videopovezave

Ši Džinping se bo naslednji teden udeležil vrha BRICS v Južni Afriki, je sporočilo kitajsko zunanje ministrstvo. To pomeni, da bo Vladimir Putin zdaj edini voditelj države v bloku, ki se dogodka v Johannesburgu ne bo osebno udeležil.

Prejšnji mesec so južnoafriške oblasti sporočile, da se Putin ne bo udeležil vrha, saj mu grozi nalog za aretacijo Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), poroča Sky News.

"Putin bo odločno sodeloval na vrhu prek videopovezave," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.

Po vrhu BRICS se bo začel Šijev državniški obisk v Južni Afriki, so sporočili s kitajskega ministrstva.

7.09 Ukrajina izvedla zračni napad na Moskvo

Napad se je sicer končal neuspešno, saj je ruska zračna obramba dron prestregla, ta je spremenil smer leta in strmoglavil v stavbo v središču Moskve, so še sporočili z ministrstva.

Moskovski župan Sergej Sobjanin je sporočil, da so na kraju dogodka reševalne službe, po prvih podatkih pa naj ne bi bilo žrtev. "Razbitine brezpilotnega letala so padle na območje razstavnega centra in niso povzročile večje škode na zgradbi," je še zapisal na omrežju Telegram.

Ruska tiskovna agencija Tass, ki se je sklicevala na reševalne službe, je poročala, da se je deloma zrušila ena od sten paviljona razstavnega centra, kjer običajno potekajo sejmi in konference. Po navedbah agencije so zaradi incidenta za krajši čas zaprli moskovsko letališče Vnukovo.

Na družbenih omrežjih so objavljeni posnetki, kako se nad rusko prestolnico širi gost dim. Strmoglavljenje drona je povzročilo močno eksplozijo, je priča povedala za Reuters. 

Nekaj ur pred napadom na Moskvo je Rusija po lastnih navedbah preprečila ukrajinski napad z brezpilotnim letalom na svoje vojaške ladje v Črnem morju. Kot je sporočilo obrambno ministrstvo v Moskvi, so patruljne ladje mornarice v četrtek pozno zvečer uničile dron 237 kilometrov jugozahodno od Sevastopola, oporišča črnomorske flote na Krimskem polotoku, ki si ga je Rusija priključila leta 2014.

Ukrajinska stran navedb Rusije za zdaj ni komentirala.
Moskva | Foto: Igor Sushko / Twitter Foto: Igor Sushko / Twitter

Krimski most
Novice Ukrajinci razkrili, kako so uničili Krimski most #video
Požar
Novice Obtoženi ruski vohuni naj bi ponarejali tudi slovenske dokumente
OI Pariz 2024, Eifflov stolp
Sportal Ukrajinski minister: Ukrajina ne bo bojkotirala olimpijskih iger v Parizu