Ponedeljek, 8. 10. 2018, 20.11
6 let, 2 meseca
Trump ne načrtuje odpustitve namestnika pravosodnega ministra Rosensteina
Ameriški predsednik Donald Trump je zatrdil, da nima nobenih načrtov, da bi odpustil namestnika pravosodnega ministra ZDA Roda Rosensteina, ki je odgovoren za preiskavo ruske afere. Trump in Rosenstein potujeta skupaj na Florido na pogovor s šefi policij in se bosta o vsem pogovorila na letalu.
Špekulacije, da bo Trump Rosensteina odpustil, so se okrepile, ko je New York Times 21. septembra poročal, da naj bi Rosenstein lani, ko je predsednik odpustil direktorja FBI Jamesa Comeyja, ugibal, da bi bilo morda treba Trumpa odstaviti v skladu z ustavnim členom, ki to omogoča članom predsednikovega kabineta. Razmišljal naj bi tudi o skrivnem snemanju svojih pogovorov s Trumpom.
Rosenstein bo sicer hitro letel
Rosenstein je navedbe v časopisu odločno zanikal, Trump pa je odločitev o njegovi usodi preložil na čas po potrditvi novega vrhovnega sodnika Bretta Kavanaugha v senatu. Kavanaugh je potrjen, Trump pa je na novinarsko vprašanje, ali namerava odpustiti Rosensteina, odvrnil, da ne.
Rosenstein bo sicer hitro letel, če republikancem v kongresu uspe obdržati večino v obeh domovih po volitvah, te bodo 6. novembra. Trump ima preiskave ruskega vpletanja v ameriške volitve leta 2016 dovolj in je to že večkrat javno povedal.
Preiskavo je najprej vodil Comey. Trump ga je odpustil in izkoristil Rosensteinovo kritiko Comeyjevega odnosa do demokratske predsedniške kandidatke Hillary Clinton v zvezi s preiskavo njene elektronske pošte. Kmalu je zavrgel pretvezo in priznal, da je Comey letel, ker ni hotel prenehati z rusko preiskavo.
Rosenstein je nato imenoval posebnega tožilca za preiskavo ruske afere Roberta Muellerja, ki je dobil širša pooblastila od Comeyja. Mueller je razkril ruska dejanja, vložil obtožnice proti Rusom in Američanom, zdaj pa se osredotoča na morebitno predsednikovo oviranje preiskave ter morebitno sodelovanje članov njegove kampanje z Rusi. Mimogrede še vlaga obtožnice za kazniva dejanja, na katera naleti.
Trump si Muellerja in Rosensteina pred volitvami ne upa odpustiti
Trump si Muellerja in Rosensteina pred volitvami ne upa odpustiti, saj bi se mu to lahko vrnilo kot bumerang. Odpustiti ju ne more niti pravosodni minister ZDA Jeff Sessions, ki se je zaradi lastnih stikov z Rusi pred volitvami izločil iz vse zgodbe. Trump je na Sessionsa jezen, ker ga ne ščiti pred preiskavo, to izraža tudi v tvitih, vendar si ga ne upa odpustiti zaradi političnih posledic.
Vendar pa demokratski politični analitiki opozarjajo, da bo v primeru uspeha republikancev na kongresnih volitvah vse drugače. Letel bo Sessions, skupaj z Rosensteinom in Muellerjem, pa še kdo.
Na položaj pravosodnega ministra naj bi čakal nekdanji Trumpov kritik, senator Lindsey Graham iz Južne Karoline, ki pa je po smrti prijatelja senatorja Johna McCaina postal Trumpov prijatelj.
McCain je umrl, kolega Jeff Flake iz Arizone gre v pokoj, prav tako tudi Bob Corker iz Tennesseeja, s tem pa se seznam republikancev, ki bi si skupaj z demokrati upali brzdati predsednika ZDA, konča.
Poleg tega je Trump na vrhovno sodišče dobil Kavanaugha in s tem večino petih konservativnih sodnikov, od katerih pričakuje, da ga bodo v primeru ustavnega spora zaščitili.
1