Torek, 31. 12. 2013, 17.24
9 let
Triglav v Andih

Lahko bi ji rekli tudi južnoameriški Triglav, saj so tam Slovenci ne le odkrivali nove plezalne smeri in vrhovom dali slovenska imena, ampak tudi zasnovali turizem.
Kraju San Carlos de Bariloche na kratko rečejo Bariloche. Zaradi mnogo Slovencev celo – Bariloče. Za to, da je mesto v visokogorskih Andih danes eno od največjih turističnih središč Južne Amerike in največje argentinsko smučarsko središče, imajo veliko zaslug Slovenci.
Takoj so ustanovili svoje kulturno društvo (1951), ki so mu nadeli ime Slovensko planinsko društvo. V španskem prevodu Club Andino Esloveno. V njenem okviru še danes delujejo slovenska osnovna šola Jakoba Aljaža, srednješolski tečaj Marka Bajuka in začetni jezikovni tečaj "ABC po slovensko". V skupini okoli 200 Slovencev v povojnih Bariločah najdemo enega, ki je tja prišel že pred drugo svetovno vojno. Peter Štrukelj iz Šempasa je eden od pionirskih gornikov v argentinskih Andih. Tudi on je bežal iz Slovenije zaradi totalitarizma, fašističnega.
Slovenski planinski in alpinistični pionirji so utirali in označevali nove poti po okoliških vrhovih gorske verige Andov, ki ločijo Argentino od Čila. Vse bolj številne turiste so učili alpskega in nordijskega smučanja. Nekaj jih je pod Tronadorjem pustilo tudi svoja življenja.
Bivak pod vrhom "slovenske" gore Kapiže (Cerro Capilla) se imenuje po dr. Vojku Arku. Jezerce na pogorju Catedral nosi ime Laguna Tonček po alpinistu Tončku Pangercu. Nedavno so obnovili tudi zavetišče Pod skalco oziroma v "Petričku".
Gorništvo in smučanje Jermanovi nadaljujejo še v tretjem rodu, potomcev Franca Jermana in Lučke Kralj (hčerke znanega primorskega politika in diplomata Janka Kralja) je namreč kar 24. Njegov najstarejši sin, podjetnik Matjaž Jerman, pa je predsednik argentinske smučarske in planinske zveze (FASA).
Danes v Bariločah z okolico živi 130 tisoč ljudi. Tudi potomcev Slovencev je desetkrat toliko kot ob naselitvi, okoli dva tisoč, trdijo nekateri. A jedro, ki ima še stike s Slovenci in večinoma zna slovensko, šteje okoli 250 ljudi. Tudi številni Slovenci tretje generacije ohranjajo odlično znanje materinščine.