Milijarderja Bill Gates in Michael Bloomberg sta ustanovila sklad, ki bo pomagal revnim državam v sodnih sporih s tobačnimi koncerni zaradi protikadilskih zakonov.
Odkar razvite industrijske države sprejemajo vedno bolj stroge protikadilske zakone, tobačni koncerni iščejo nove trge v tako imenovanem tretjem svetu.
Tretji svet je paradiž za tobačne koncerne
Medtem ko so v razvitih državah pisarne, zakajene s cigaretnim dimom, že preteklost in so na zavojčkih cigaret besedila, ki opozarjajo na negativne posledice kajenja, pa je v večini sveta popolnoma drugače, piše nemška spletna stran Finanzen100.
In ta večina sveta je za tobačne koncerne, kot je Philip Morris International, pravi paradiž. Omenjeni tobačni koncern, ki je znan po cigaretni blagovni znamki Marlboro, je svoj dohodek v zadnjih letih stalno povečeval.
Protikadilski zakoni v državah tretjega sveta
Lani je tobačni koncern imel okoli 74 milijard evrov prihodkov, dobiček pa je znašal 7,2 milijarde evrov. To so številke, ki jih na primer v Nemčiji presegajo le Volkswagen, Bayer ali Daimler.
Toda tudi v gospodarsko razvijajočih se državah oziroma v tako imenovanem tretjem svetu želijo sprejeti protikadilske zakone. Urugvaj je tako sprejel zakon, po katerem so na zavojčke cigaret natisnili protikadilska besedila.
Milijarder Bloomberg priskočil na pomoč Urugvaju
Zaradi tega zakona je južnoameriško državo tožil Philip Morris International. Ta Urugvaju očita kršenje trgovinskih sporazumov, češ da s protikadilskimi besedili zmanjšuje vrednost njihovih blagovnih znamk. Podobno tožbo je tobačni koncern vložil tudi proti Avstraliji.
Toda če se lahko država, kot je Avstralija, brani, pa je to težja naloga za revnejši Urugvaj. Stroški pravnih sporov so tako visoki, da je južnoameriški državi s pol milijona ameriških dolarjev (465 tisoč evrov) priskočil na pomoč nekdanji newyorški župan in milijarder Michael Bloomberg.
Tri revne države se ustrašijo tožbe tobačnega orjaka
Sodni stroški sporov s tobačnimi koncerni so previsoki tudi za države, kot so Namibija, Togo ali Salomonovi otoki. Na seznamu 188 držav na svetu glede na BDP so na 126., 155. in 172. mestu, torej so med najrevnejšimi državami na našem planetu.
Zaradi groženj koncerna Philip Morris International, da jih bo tožil na mednarodnem sodišču zaradi kršenja trgovinskih sporazumov, so vse tri države umaknile protikadilske zakone, saj nimajo denarja za sodne spore.
Sklad za pomoč v boju s tobačnimi koncerni
Ravno zaradi takšnih primerov sta milijarderja Bloomberg in solastnik Microsofta Bill Gates ustanovila sklad, ki ima za zdaj sredstva v višini 3,7 milijona evrov.
Ta sklad ne bo kril stroškov sodnih postopkov, ampak bo tudi omogočal revnim državam dostop do dobrih odvetnikov in jim pomagal pri oblikovanju protikadilskih zakonov.
Upadanje števila kadilcev
Kot je za britanski časnik Financial Times dejal Bloomberg, tukaj ne gre za trgovino, ampak za pravico suverenih držav, da uvedejo zakone, ki bodo ščitile zdravje ljudi.
Med letoma 2000 in 2010 je delež kadilcev upadel v 72 odstotkih držav, pri ženskah celo v 88 odstotkih držav.