Torek, 13. 12. 2016, 7.08
7 let, 1 mesec
Donald Trump je izbral naftnega mogotca
Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump je kljub skrbem zaradi njegovih tesni vezi z Rusijo za položaj državnega sekretarja izbral glavnega izvršnega direktorja naftne družbe ExxonMobil Rexa Tillersona.
Trump je v ponedeljek zvečer po telefonu druge morebitne kandidate za položaj državnega sekretarja, med drugim nekdanjega predsedniškega kandidata Mitta Romneyja in nekdanjega direktorja Cie Davida Petraeusa, že obvestil o svoji odločitvi, poroča New York Times.
Tillerson "igralec svetovnega formata"
Trump je že v nedeljo v pogovoru za Fox News dejal, da se nagiba k Tillersonu. Teksašana, sicer očeta štirih otrok, ki nima političnih izkušenj, je opisal kot "igralca svetovnega formata".
I will be making my announcement on the next Secretary of State tomorrow morning.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 13, 2016
Izbira 64-letnega Tillersona je že naletela na kritike zaradi njegovih tesnih vezi z Moskvo, kjer je v 90. letih prejšnjega stoletja predstavljal interese podjetja ExxonMobil. Leta 2013 je od ruske vlade prejel odlikovanje prijateljstva. Tako republikanski kot demokratski senatorji so že obljubili, da bodo Tillersona v senatu, ki mora potrditi njegovo imenovanje, podrobno zaslišali.
Trump izbral tudi ministra za energijo
Trump bo za ministra za energijo predlagal nekdanjega guvernerja zvezne države Teksas Ricka Perryja, ki je konec leta 2000 prevzel mesto teksaškega guvernerja od Georgea W. Busha, ki je takrat postal predsednik, in je ta položaj zasedal do prejšnjega leta. Na volitvah leta 2012 in 2016 se je potegoval za republikansko nominacijo za predsedniškega kandidata.
Elektorji se želi seznaniti z obtožbami o povezavah z Rusi
Skupina elektorjev, ki bodo prihodnji teden potrjevali izide predsedniških volitev v ZDA, je izrazila željo, da jih pred glasovanjem natančno seznanijo z obtožbami, da je Rusija pomagala republikancu Donaldu Trumpu k zmagi na volitvah. Deset elektorjev - vsi razen enega so demokratski - je v odprtem pismu nacionalnemu direktorju za obveščevalne dejavnosti Jamesu Clapperju zapisalo, da morajo pred glasovanjem preučiti težo teh obtožb."Elektorji želijo od obveščevalnih služb izvedeti, ali tečejo preiskave glede povezav Donalda Trumpa, njegove kampanje ali podpornikov in ruskega vpletanja v volitve, kakšen je obseg preiskav, kaj so preiskave doslej pokazale in kdo v njih sodeluje," piše v pismu.
3