Sobota, 12. 4. 2025, 20.29
2 tedna, 6 dni
Vučić nagovoril privržence v Beogradu: Srbije ne damo!

Vučić se je obregnil tudi ob profesorje. "Ni denarja za profesorje, ki nočejo delati. Pritožujte se, kolikor hočete. Denarja ni in pika," je dejal.
Na shodu Ne damo Srbije v Beogradu se je v soboto zbrala nepregledna množica privržencev srbskega predsednika Aleksandra Vučića, ki so ga ob prihodu na oder pozdravili z glasnimi vzkliki. "Čeprav so nam rekli, da ne bomo preživeli, smo preživeli vse," je dejal v nagovoru, v katerem je bil oster tudi do srbskih študentov in profesorjev ter jih označil za rušilce države. Dejal je, da takšni ljudje ne bodo vladali Srbiji. Dopoldne pa je skupina študentov iz Novega Pazarja in drugih srbskih mest blokirala avtobuse, ki so peljali v Beograd. Ker so se upirali, jih je policija odstranila s silo, nekateri pa naj bi bili pri tem tudi poškodovani.
Z razobešanjem 200 metrov dolge in deset metrov široke državne zastave po dveh osrednjih beograjskih ulicah se je v petek začel tridnevni "univerzalni miting" Ne damo Srbije, na katerega je srbski predsednik Aleksandar Vučić povabil svoje privržence ob ustanovitvi Gibanja za narod in državo. Osrednja prireditev, na kateri se je zbralo več deset tisoč njegovih privržencev, se je začela ob 19. uri.
Oster do študentov in profesorjev
Aleksandar Vučić jih je nagovoril okoli 20. ure, pred tem pa so se zvrstili nagovori njegovih podpornikov, med drugim je nekaj besed povedal tudi predsednik Republike Srbske Milorad Dodik. Govor je začel s spomini na obdobje migrantske krize, pandemije covid-19 in ukrajinske krize ter nadaljeval z dogajanjem v Novem Sadu novembra lani ter protesti, ki so sledili. "Samo dva dni kasneje, ne pozabite tega, so (študentje, op. p.) začeli akcijo rušenja. Nismo niti pokopali žrtev, oni pa so začeli rušenje," je bil oster do srbskih študentov, ki so se po tragični zrušitvi nadstreška množično odpravili na ulice in zahtevali kaznovanje odgovornih.
"Ne bomo imeli prehodne vlade, ampak pošteno srbsko vlado, ki bo imela večinsko podporo svojega naroda in se borila za interese državljanov Srbije," je v nagovoru na shodu povedal Vučić in ponovil, da barvna revolucija ne bo zmagala, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Predstavil je pet zahtev
Ob tem je predstavil pet zahtev. Prva od njih je, da institucije sprejmejo ukrepe za ponovno vzpostavitev miru in reda v državi, spoštovanja ustave ter zagotovitev varnosti Srbije in njenih državljanov. Zahteval je tudi, da se, kot pravi, ugrabljene institucije vrnejo državljanom.
Druga zahteva se nanaša na iskanje pravne odgovornosti za vse, ki so sodelovali v nasilju med mirnimi zborovanji. Pod tretjo zahtevo je dejal, da bi se moralo vsem dijakom in študentom, ki to želijo, omogočiti vrnitev k pouku.
Pri četrti zahtevi se je zavzel za odkrivanje vpletenih v napade na državne institucije. Kot zadnjo pa je navedel preprečevanje aktivnosti, ki nezakonito in negativno vplivajo na gospodarstvo ter državljanom preprečujejo opravljanje njihovih vsakodnevnih dejavnosti.
Obregnil se je tudi ob profesorje. "Ni denarja za profesorje, ki nočejo delati. Pritožujte se, kolikor hočete. Denarja ni in pika," je dejal. Napovedal je, da bo naslednje srečanje njegovih privržencev v srbskem Nišu, ter se vsem prisotnim zahvalil za pogum. "Srbije ne damo," je sklenil, nato pa so nad srbsko skupščino prižgali ognjemet.
Srbskega predsednika so na sobotnem shodu javno podprli številni politični zavezniki, med njimi premier Miloš Vučević in predsednica parlamenta Ana Brnabić. Popoldne je na shodu nastopil pevec Baja Mali Knindža, znan po četniških pesmih.
Študentje blokirali avtobuse: "Vrgli so nas s ceste"
Skupina študentov iz Novega Pazarja in drugih srbskih mest pa je v soboto dopoldne blokirala avtobuse, ki so peljali v Beograd na Vučićev shod. "Tako občane kot študente so policisti zgrabili za noge in roke ter jih odnesli stran," je povedal študent Davud Delimeđac iz Novega Pazarja.
Oglejte si posnetek, ki je zaokrožil na družbenem omrežju X:
Študenti so trdili, da je policija uporabila nasilne ukrepe. Nekaj naj bi jih bilo poškodovanih. "Zaprli so križišče, da bi preprečili odhod avtobusa. Prišla je policija, usedli smo se na tla in se pasivno upirali. Policija je uporabila silo, dobesedno so nas vrgli s ceste. Poškodovanih je bilo več študentov, en srednješolec je imel poškodbe glave in rok, posredovalo je reševalno vozilo," je povedal Delimeđac.
Policija pa je poudarila, da je dobila ukaz, da študente odstrani.
Študentski shod v Novem Pazarju
Medtem so srbski študentje v Novem Pazarju organizirali velik protest pod sloganom: "Svoboda vlada trgu – vrtnice so rdeče, trg se pripravlja, 12. april bo dan reforme sistema."
Baci kobre da se igramo!
— Igor Vujanović (@Infoverzum) April 12, 2025
Novi Pazar 12.04.2025. pic.twitter.com/ZJ7iEzQg42
Shod se je začel malo pred 11. uro pred državno univerzo, od koder so se študentje odpravili na Gazi Isa-begov trg. Tam so se poklonili padlim ob zrušitvi nadstreška železniške postaje v Novem Sadu. Med povorko so nosili zastave in transparente, je poročal N1 Srbija.
Množica je med protestom izvedla 17-minutni molk, namenjen študentu Ernadu Bakanu, ki je umrl po tem, ko je bil povožen na prehodu za pešce v Beogradu. Študentom so se pridružili tudi motoristi iz več mest.