Torek,
6. 5. 2025,
11.51

Osveženo pred

7 ur, 40 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,02

Natisni članek

Natisni članek

odgovornost Novi Sad nesreča nesreča vlada študenti predčasne volitve protesti Beograd

Torek, 6. 5. 2025, 11.51

7 ur, 40 minut

Srbski študenti zahtevajo predčasne volitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,02
Beograd protesti | Volitve zahtevajo, ker oblasti niso izpolnile njihovih zahtev, globoka korupcija pa po njihovem prepričanju ovira delovanje državnih institucij. | Foto Reuters

Volitve zahtevajo, ker oblasti niso izpolnile njihovih zahtev, globoka korupcija pa po njihovem prepričanju ovira delovanje državnih institucij.

Foto: Reuters

Srbski študenti, ki na protestih že več mesecev zahtevajo pravico in odgovornost za žrtve smrtonosne nesreče na železniški postaji v Novem Sadu, so v ponedeljek pozvali k razpisu predčasnih volitev.

"Zahtevamo takojšnjo razpustitev narodne skupščine in razpis izrednih parlamentarnih volitev v skladu s 109. členom srbske ustave," so študenti zapisali v ponedeljek zvečer na družbenem omrežju X.

Da bi "na tehtnici pravice prevladala resnica", so državljane pozvali, naj na volitvah podprejo listo, ki ji bodo izkazali svoje zaupanje študenti z vseh visokošolskih ustanov v Srbiji, ki sodelujejo v protivladnih protestih.

Kot so še navedli na omrežju X, njihove dosedanje zahteve niso bile izpolnjene, korenine korupcije oblasti pa so se pregloboko zrasle v državne institucije, kar onemogoča njihovo neodvisno delovanje. Študenti so zato prepričani, da je edina prava pot iz trenutne krize demokracija.

Študenti so doslej odkrito zavračali poskuse opozicije, da si prisvoji njihovo gibanje, zaradi česar so na njihov račun leteli očitki o pomanjkanju politične vizije, ki bi privedla do spremembe oblasti.

Protesti po tragični nesreči v Novem Sadu

Študentski protesti in zasedbe fakultet po državi so se začeli po padcu nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu 1. novembra lani, ki je zahteval 16 življenj. Študenti, ki izvajajo tudi različne protestne akcije, zahtevajo odgovornost in pravico za žrtve nesreče, postavili pa so tudi več drugih zahtev. Protesti so medtem prerasli v izražanje jeze zaradi sistemske korupcije in represije, omejevanja svobode medijev in vladavine prava.

Nesreča je privedla do odstopa premierja Miloša Vučevića in padca vlade, srbski parlament pa je nato sredi aprila potrdil novo vlado. Vodi jo premier Đuro Macut, ključne resorje, med njimi tudi notranje, obrambno in finančno ministrstvo, pa so ohranil dosedanji ministri.

Protestniki pred poslopjem srbske vlade v Beogradu
Novice Več tisoč protestnikov pred poslopjem srbske vlade #foto
Aleksandar Vučić
Novice Vučić nagovoril privržence v Beogradu: Srbije ne damo!
Aleksandar Vučić
Novice V Beogradu se začenja Vučićev tridnevni shod