Ponedeljek,
17. 3. 2014,
15.15

Osveženo pred

6 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

letalo Malezija izginotje

Ponedeljek, 17. 3. 2014, 15.15

6 let, 2 meseca

Skrivnostni let in nenavadna dejstva, na katera iščemo odgovore

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vsak dan imamo več vprašanj in manj odgovorov v zvezi z deset dni pogrešanim malezijskim letalom. Razvile so se različne teorije in ugibanja, ki pa sorodnikom potnikov ne dajejo veliko upanja.

Medtem ko se nadaljuje iskanje pogrešanega letala, strokovnjaki iščejo odgovore na vprašanja v zvezi s skrivnostnim izginotjem. Trenutno so osredotočeni na pilote in druge člane posadke.

1. Kdo je upravljal z letalom, ko je to izginilo iz radarjev? Strokovnjaki na področju letalstva se strinjajo, da je lahko le nekdo z veliko znanja in izkušnjami izključil komunikacijske sisteme in navigacijo. To pomeni, da obstaja verjetnost, da sta ugrabitelja pilot ali kopilot.

Vprašanje se pojavlja tudi glede zadnjega sporočila, ki je prišlo iz pilotske kabine po tem, ko je bil komunikacijski sistem že izključen. Ne vedo namreč, kdo ali je izrekel besede: pilot, kopilot ali morda tretja oseba. Ob tem malezijski minister za promet trdi, da pilota nista zahtevala, da bi letela skupaj, zato obstaja tudi možnost, da nista načrtovala ugrabitve, skrivnostnost pa se s tem še poglablja.

2. Kaj vemo o članih posadke in potnikih? Policija je pod drobnogled vzela vse člane posadke in tudi potnike. Konec tedna so preiskali tudi hiše pilota in kopilota. Našli naj ne bi nič sumljivega.

Glavni inšpektor Khalid Abu Bakar je na novinarski konferenci dejal, da so številne tuje obveščevalne agencije preverile vse potnike, vendar pri tem ni jasno, za kakšno preverjanje je šlo.

Ali so preverjali, če je kateri od potnikov ali članov posadke povezan s kakšno teroristično organizacijo? Ali je bilo kateremu potniku prepovedano potovanje z letalom? So bili preverjene morebitne posebne težave potnikov?

3. Zakaj nihče ni reagiral? Eno izmed osrednjih vprašanj je, zakaj nihče od potnikov ali posadke ni odreagiral, če je letalo letelo tako dolgo. Zakaj potniki niso poklicali svojih sorodnikov ali na pomoč, ko so ugotovili, da je letalo ugrabljeno? Tako so namreč storili potniki na ugrabljenem letalu usodnega 11. septembra.

Do neke mere je mogoče verjeti, da sprva niti posadka niti potniki niso vedeli, da se nekaj čudnega dogaja. Tisti, ki ni v pilotski kabini, ne more vedeti, kaj se dogaja, niti kateri od pilotov, če ob spremembi smeri ravno ni bil prisoten.

Druga možnost je, da so potencialni ugrabitelji imeli podporo v pilotski kabini in so potnikom organizirano grozili.

Tretja teorija pa je, da se je letalo dvignilo na precej višjo nadmorsko višino, kmalu po tem, ko je spremenilo smer in s tem pri potnikih povzročilo hipoksijo – t.j. zmanjšano količino kisika, kar povzroči zmedenost in omotičnost, lahko tudi smrt.

4. Kaj nam lahko povedo zvočni posnetki iz pilotske kabine? Glavna težava je, da morajo črno skrinjico in zvočne posnetke še najti. Če je letalo padlo v južnem delu Indijskega oceana, kjer poteka tudi iskalna akcija, kot trdijo nekateri, potem bodo imeli zaradi močnih tokov in delov, ki niso pokriti z radarji, veliko težav.

Tudi če bi bila znana približna lokacija, bi lahko signal ovirala globina, pa tudi ostanki letala, pod katerimi bi skrinjica lahko bila ujeta. Ker slednja signal oddaja le 30 dni, se čas počasi izteka.

V primeru, da skrinjico najdejo, še vedno ni nujno, da bodo ugotovili, kaj se je pravzaprav zgodilo. Lahko se namreč zgodi, da na posnetku iz pilotske kabine, ki je lahko dolg največ dve uri, ne bo ključnih podatkov in dokazov, ali je nekdo prišel v kabino in sam spremenil smer letala.

5. Kje bi letalo lahko bilo? Kot kažejo nekateri dokazi, bi lahko letalo po tem, ko je izgubilo stik z zračno kontrolo prometa, letelo še več ur. Zaradi tega se je območje iskanja tako razširilo in ne zmanjšalo.

Na južni del Indijskega oceana so se usmerili predvsem zato, ker bi bilo tam letalo zunaj dosega radarjev. Če bi letel bolj severno, bi ga radar verjetno zaznal.

V primeru, da je letalo padlo v morje, pa dejstvo ostaja: veliki deli letala niso več na gladini, možno pa je, da bi še vedno našli manjše dele, pa tudi rešilne jopiče in sedeže.

6. Ali je mogoče, da je letalo nekje pristalo? Najnovejša teorija je, da je letalo nekje pristalo, da bi ga nato uporabili kot orožje. Teoretično je možno, da bi letalo pristalo, na neki oddaljeni pristajalni stezi in je tam zdaj skrito. Vendar je v tej teoriji nekaj velikih lukenj.

Boeing 777 je zelo veliko letalo in za pristanek potrebuje najmanj dober kilometer in pol dolgo stezo. Če bi to komu uspelo, je potem težko poskrbeti, da bi tako letalo ostalo neopaženo.