Nedelja,
4. 11. 2012,
12.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Savdska Arabija

Nedelja, 4. 11. 2012, 12.16

8 let, 7 mesecev

Savdsko sodišče v Londonu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Savdska Arabija pri britanski vladi lobira, da bi v Londonu že ta mesec ustanovili zasebno sodišče, ki bi reševalo večmilijonske gospodarske tožbe savdske kraljevine.

Tudi v kraljevini Savdski Arabiji se zavedajo, da so tuje investicije pomembne. Pri njih so to večmilijardne investicije. Da bi pritegnili največja svetovna podjetja, so se odločili, da bi zunaj svoje države ustanovili posebno arbitražno sodišče, ki bi reševalo morebitne gospodarske spore. Zakaj? Ker so prepričani, da multinacionalke ne želijo investirati v posel v Savdski Arabiji, ker ne zaupajo njihovemu sodnemu sistemu. Če bi do ustanovitve takšnega sodišča res prišlo, bi bilo to brez konkurence sodišče, na katerem bi obravnavali pravde z najvišjimi denarnimi vložki na svetu, piše Financial Times. Ideja za arbitražno sodišče zunaj države je prišla s strani savdske gospodarske zbornice. Predvidevajo, da bi med arbitri sedeli ugledni britanski pravniki, uradni jezik sodišča bi bila angleščina, vsi sklepi pa bi bili mednarodno veljavni. Na sodišču bi obravnavali izključno gospodarske zadeve z vpletenimi mednarodnimi strankami. Savdci so letos že prenovili svoj arbitražni sistem. Toda v želji, da bi domača sodišča pridobila kredibilnost tudi v mednarodni javnosti, so v primerih, ko gre za tuje investitorje, dopustili, da jih na savdskih sodiščih zastopajo tuji pravniki, eden od arbitrov pa je lahko tujec. Toda londonski arbitražni center bi bil še korak naprej, da bi pravde, povezane z mednarodnimi posli, odmaknili od pravil od šeriatskega prava, ki veljajo na savdskih sodiščih.

Mednarodni arbitražni centri

Tiskovni predstavnik britanskega pravosodnega ministrstva ni želel potrditi, da so se pogovori o novem arbitražnem sodišču že začeli. Poudaril pa je, da "mnogo svetovnih poslovnežev svoje zadeve ureja na britanskih sodiščih, saj imajo britanska sodišča ugled, ki zagotavlja, da bodo odločitve spoštovali". Nekdanji pravosodni minister Ken Clark pa je že lani britanska sodišča označil za "svetovne odvetnike" in se je zavzel, da bi Velika Britanija postala središče za mednarodne gospodarske pravde.

To, da se pravde mednarodnih gospodarskih zadev obravnavajo na sodiščih zunaj matične države, ni nič posebnega. Ena zadnjih takšnih pravd, ki se je dogajala prav na londonskem višjem sodišču, je bila bitka ruskih oligarhov Borisa Berezovskega in Romana Abramovica. V igri je bilo pet milijard dolarjev, bitko pa je z odločitvijo sodišča pred kratkim dobil Abramovic.

Nasploh pa v zadnjem času velja, da je bolj kot sodni postopek popularna mednarodna arbitraža. Še posebno so arbitražne odločitve privlačne, ker so zasebne in zaupne, torej so naravnosti idealne za velike mednarodne posle. V pariškem arbitražnem centru pri Mednarodni gospodarski zbornici je vsako leto več postopkov. Leta 2006 jih je bilo 325, lani pa že 508. Po podatkih za leto 2008 je bilo 31 postopkov v primerih, ko je šlo za posle vredne več kot sto milijonov dolarjev, v štirih primerih pa celo za več kot milijardo dolarjev.

Ideje o podobnih arbitražnih centrih, kakršnega v Londonu želi Saudska Arabija, imajo tudi v Katarju in Singapurju.