Ponedeljek,
19. 3. 2018,
16.31

Osveženo pred

6 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Natisni članek

Natisni članek

obrambni proračun vojska Vladimir Putin Rusija

Ponedeljek, 19. 3. 2018, 16.31

6 let, 8 mesecev

Rusi zaupali Putinu še en mandat #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,10

Ruski predsednik Vladimir Putin je na nedeljskih predsedniških volitvah zabeležil svoj najboljši volilni izid. Po podatkih volilne komisije mu je svoj glas zaupalo 76,7 odstotka Rusov, volilna udeležba je bila 67-odstotna. Putin ob zmagi prejema čestitke predvsem od avtokratskih voditeljev, medtem ko zahodni voditelji v glavnem še molčijo.

Video: Planet TV


Putinov najbližji protikandidat, predstavnik ruske komunistične partije Pavel Grudinin, je prejel 11,8 odstotka, nacionalist Vladimir Žirinovski pa 5,7 odstotka glasov. Za televizijsko voditeljico Ksenijo Sobčak je glasovalo 1,7 odstotka Rusov, preostali štirje kandidati so dobili po manj kot odstotek glasov, kažejo podatki državne volilne komisije po preštetju 99,8 odstotka glasovnic.

Ruse pozval, naj ohranijo enotnost

Putin se je na izid volitev odzval v nedeljo zvečer na koncertu v Moskvi, ki je bil organiziran ob obletnici pripojitve Krima k Rusiji, in se volivcem zahvalil za izkazano podporo. Poudaril je, da v tovrstni podpori vidi zaupanje državljanov in upanje za nadaljnji razvoj države. Ruse je ob tem pozval, naj ohranijo enotnost.

Volilna udeležba je bila 67-odstotna, kar je nekoliko višja kot na prejšnjih volitvah leta 2012, ko je bila na koncu več kot 65-odstotna.

Ker je bil izid volitev bolj ali manj znan vnaprej, so se v Kremlju predvsem bali, da bo volitve zaznamovala nizka udeležba, ki bi zmanjšala legitimnost rezultata, zato so vložili veliko truda v prepričevanje Rusov, naj pridejo na volišča.

"Na volitvah tudi številne kršitve"

65-letni Putin, ki Rusijo kot predsednik ali premier vodi že skoraj dve desetletji, bo na čelu države ostal še najmanj šest let. | Foto: Reuters 65-letni Putin, ki Rusijo kot predsednik ali premier vodi že skoraj dve desetletji, bo na čelu države ostal še najmanj šest let. Foto: Reuters Volitve so po navedbah opazovalcev iz vrst ruske opozicije zaznamovale številne kršitve. Ruska nevladna organizacija Golos, ki je blizu opoziciji, je sporočila, da je zabeležila več kot 2600 primerov volilnih nepravilnosti. Med drugim so zabeležili številne primere večkratnega glasovanja, spreminjanja seznamov volilnih upravičencev, skrivanja volilnih skrinjic pred kamerami opazovalcev in pa predvsem različne pritiske oblasti, da ljudje morajo na volišča.

Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) je opozorila, da je volitve zaznamovalo pomanjkanje prave konkurence, glasovanje pa je bilo na splošno dobro izvedeno. "Omejevanje temeljnih svoboščin zbiranja, združevanja in izražanja je omejilo prostor za politično delovanje in povzročilo pomanjkanje prave konkurence," piše v poročilu Ovseja, ki je v Rusijo poslal 481 mednarodnih opazovalcev.

Prav tako so opozorili, da zaradi obširnega in nekritičnega poročanja večine medijev o sedanjem predsedniku vsi kandidati niso imeli enakih pogojev. V Ovseju so tudi navedli, da so bili priprti številni aktivisti, ki so se spraševali o legitimnosti volitev.

Po oceni Ovseja je ruska volilna komisija volitve izvedla učinkovito in odprto, glasovanje pa je potekalo na urejen način kljub pomanjkljivostim, povezanim s tajnostjo glasovanja in preglednostjo štetja glasovnic.

Predsednica ruske volilne komisije Ela Pamfilova je obtožbe o kršitvah zavrnila in ocenila, da opazovalci "nekaterih situacij ne interpretirajo pravilno". Tudi rusko notranje ministrstvo je sporočilo, da niso zabeležili večjih kršitev, ki bi lahko vplivale na zakonitost volitev.

Oblasti so sicer poročale o številnih kibernetskih napadih iz tujine, med drugim na strežnike volilne komisije in na sistem za avtomatsko štetje glasov, ki pa naj bi jih uspešno odbili.

Putin napovedal zmanjšanje obrambnih izdatkov

Ruski predsednik Vladimir Putin je dan po zmagi na predsedniških volitvah napovedal zmanjšanje obrambnih izdatkov. "Načrtujemo zmanjšanje naše obrambne porabe tako letos kot prihodnje leto. Vendar to ne bo vodilo v zmanjšanje naših obrambnih zmogljivosti," je dejal na srečanju s tekmeci na nedeljskih volitvah.

"Ne bomo privolili v nikakršno oboroževalno tekmo," je zagotovil Putin, ki je sicer ta mesec v nagovoru o stanju v državi razkril novo generacijo "nepremagljivega" jedrskega orožja. Novo rusko orožje naj bi bilo odgovor na nedavno razkrite načrte ZDA o preoblikovanju jedrskega arzenala in razvoju novega, manj zmogljivega jedrskega orožja.

Odnosi z ZDA na najnižji ravni po koncu hladne vojne

Odnosi med velikima silama so v zadnjem obdobju padli na najnižjo raven po koncu hladne vojne, in sicer predvsem zaradi konfliktov v Ukrajini in Siriji ter zaradi obtožb o ruskem vmešavanju v ameriške predsedniške volitve leta 2016.

Odnosi med Zahodom in Rusijo so se še dodatno zaostrili po nedavnem napadu z živčnim strupom na nekdanjega ruskega dvojnega agenta v Veliki Britaniji, za katerega je po mnenju Londona odgovorna Moskva.

Za rešitev nesoglasij bodo uporabili diplomatske kanale

Putin je danes dejal, da bo Moskva uporabila diplomatske kanale za rešitev nesoglasij "z našimi partnerji". "Z naše strani bomo naredili vse, kar lahko, da bodo nesoglasja s partnerji rešena s političnimi in diplomatskimi sredstvi," je zagotovil.