Sobota,
17. 11. 2012,
11.05

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Angela Merkel Vladimir Putin

Natisni članek

Sobota, 17. 11. 2012, 11.05

8 let, 3 mesece

Putin Merklovi: Članice Pussy Riot so antisemitke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nemška kanclerka Angela Merkel je na obisku v Moskvi kritizirala ravnanje ruskih oblasti s civilno družbo, a ji je Putin prav tako odločno odgovoril.

Nemška kanclerka Angela Merkel se je včeraj v spremstvu osmih ministrov in skupine gospodarstvenikov v Moskvi sešla z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, ob obisku pa so nemška in ruska podjetja podpisala več pogodb.

Med drugim je v navzočnosti Merklove in Putina münchenski koncern Siemens z ruskimi državnimi železnicami (RZD) sklenil pogodbo o dobavi 695 lokomotiv, težko 2,5 milijarde evrov. S pogodbo bo Siemens razširil svoje posle v Rusiji, saj je RZD v preteklosti že dobavil za več sto milijonov evrov hitrih vlakov.

Podpisani tudi številni politični sporazumi med državama Rusija in Nemčija sta ob obisku sklenili tudi več političnih sporazumov. Med drugim je nemški zunanji minister Guido Westerwelle z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom sklenil dogovor o olajšanju vizumskega režima, katerega cilj je pospešiti izmenjave mladih. Putin je ob tem vnovič zahteval odpravo vizumov za ruske državljane za vstop v EU. Kot je dejal, to predstavlja oviro pri razvoju odnosov med Rusijo in EU.

Putin prepričan, da bo evrsko območje rešilo krizo Na skupni novinarski konferenci z Merklovo pa je Putin izrazil zaupanje v rešitev dolžniške krize v območju evra. "Prepričani smo, da bodo težave obvladane," je dejal. Rusija po njegovih besedah niti malo ne dvomi, da sta EU in evro sposobna preživetja, pri tem pa je izrazil podporo prizadevanjem nemške kanclerke. Rusija ima sicer 40 odstotkov svojih deviznih rezerv v evrih.

Merklova kritizirala kazen za članici skupine Pussy Riot Še pred novinarsko konferenco si je Merklova na račun ravnanja ruskih oblasti s civilno družbo privoščila odprto kritiko, a Putin ji ni ostal dolžan, čeprav ji je ob odločnem ugovarjanju tudi polaskal in jo označil za vzorno Nemko.

Na rusko-nemškem forumu civilne družbe, ki sta se ga udeležila oba, je tako Merklova med drugim kritizirala Rusijo zaradi kazni za pripadnice punk skupine Pussy Riot, ki so jih zaradi performansa v katedrali v Moskvi poslali v zapor. Kot je dejala Merklova, bi takšen incident v Nemčiji sprožil ogorčenje, ne bi pa pevk poslali v delovno taborišče. "Sprašujemo se, ali je to dobro za razvoj ruske civilne družbe," je dejala.

Putin pa ji je na istem forumu odgovoril, da so članice Pussy Riot protisemitke in da jih ni mogoče podpreti. "Ali kanclerka ve, da je ena med njimi obesila lutko juda in dejala, da je treba Moskvo očistiti teh ljudi?" je vprašal ruski predsednik. Pri tem se je očitno navezal na dogodek iz leta 2008, ko je neka druga skupina, ki ji je pripadala ena izmed članic Pussy Riot, v moskovskem supermarketu uprizorila obešenje lutk, ki so predstavljale homoseksualce, jude in priseljence iz Azije. Dodal je še, da ni strokovnjak za nemško pravo, a kolikor je slišal, je v Nemčiji za podobna dejanja zagrožena zaporna kazen v višini do treh let.

Putin: Storiti je treba še veliko za zaščito pred moderno tehnologijo Sicer pa je Putin očitke, da ruske oblasti načrtno ukrepajo proti civilni družbi, zavrnil tudi z besedami, da so lahko tovrstne organizacije koristne, če pomagajo pri reševanju problemov. Je pa hkrati dejal, da morajo tako v Rusiji kot v Nemčiji in vrsti drugih držav storiti še veliko za zaščito ljudi pred moderno tehnologijo.

Dotaknila sta se tudi vprašanja Gaze in Sirije Na novinarski konferenci sta Merklova in Putin spregovorila tudi o razmerah na območju Gaze in v Siriji. Ruski predsednik je izrazil veliko zaskrbljenost nad dogajanjem v Gazi, kanclerka pa je dodala, da ima občutek, "da so si naša stališča glede tega zelo blizu".

Glede Sirije pa je Putin vnovič izrazil zadržanost do predlogov, po katerih bi moral na prvem mestu za rešitev tamkajšnje krize z oblasti oditi predsednik Bašar Al Asad.