Ponedeljek,
20. 5. 2013,
12.39

Osveženo pred

5 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

kralj poligamija

Ponedeljek, 20. 5. 2013, 12.39

5 let, 7 mesecev

Prosi za azil, saj ne želi postati kraljeva 14. žena

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Tintsvalo Ngobeni se je, ko je bila še najstnica, iz Svazija v Veliko Britanijo preselila zaradi precej nenavadnega razloga.

Danes 22-letna je iz južnoafriške državice pobegnila v Veliko Britanijo in tam zaprosila za azil, saj jo je opazil tamkajšnji milijonarski monarh kralj Mswati III., ki je znan po svoji tiranski vladavini in razkošnem življenjskem stilu.

Kralj si lahko vsako leto izbere novo nevesto Poligamistični kralj je šel pri svojem osvajalskem pohod tako daleč, da je želel takrat še najstnico vključiti v svoj harem trinajstih žena. Kralj v Svaziju si lahko namreč, po lokalnih običajih, vsako leto izbere novo nevesto.

Ngobenijeva, ki trenutno živi v Birminghamu, je bila v tistem času stara zgolj 15 let, postati pa bi morala monarhova 14. žena. Kralju je padla v oko po tem, ko jo je prvič videl v palači svoje četrte žene, še poročajo mediji, ki dodajajo, da je bila Ngobenijeva zgrožena, ko je izvedela za njegove poročne načrte.

Kraljeve žene živijo v "zlati kletki" "Začel me je klicati v moj internat, spraševal me je, če si želim postati del kraljeve družine. Mojih strahov nisem mogla zaupati nikomur, vseeno pa sem vedela, da se nočem poročiti in predati kralju," je med drugim dejala Ngobenijeva ter dodala: "Njegove žene so zaprte v palačah, obkrožene pa so s telesnimi stražarji. Nikamor ne morejo brez kraljeve odobritve. Edino veselje, ki ga imajo, je vsakoletni izlet v Ameriko, ko jim mož podari 'žepnino' za nakupe."

Dvaindvajsetletnica je s prebegom v Britanijo sicer zapustila lagodno življenje v zasebni šoli, a se je le tako lahko ubranila prisilne poroke, prav tako pa je na Otoku vnovič zaživela s svojo mamo, ki je tja že pet let pred tem zbežala pred nasilnim možem.

V novi domovini je bila politično precej aktivna Ngobenijeva je bila vse od svojega prihoda glasna nasprotnica režima v Svaziju ter je pogosto javno opozarjala na kršitve svoboščin s strani avtoritarnega režima v tej afriški državi. Med drugim redno organizira protestne shode pred svazijskim veleposlaništvom v Londonu, zaradi česar naj bi postala precejšen trn v peti svazijskega režima. Ngobenijeva zadnje čase živi v precejšnjem strahu, saj naj bi zvedela, da obstaja velika verjetnost, da bo režim nad njo, čeprav živi v Veliki Britaniji, poslal svoje može.

Se pa 22-letnica medtem bori tudi z britanskimi imigracijskimi oblastmi, ki so ji do zdaj enkrat že zavrnili prošnjo za azil, zdaj pa so jo oblasti strpale v enega izmed centrov za priseljence. Ngobenijeva se zato boji, da bi jo otoške oblasti vrnile domovini, kjer nasprotnikom režima ni prihranjen niti zapor niti mučenje ali še kaj drugega.