Nedelja,
21. 9. 2014,
8.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Ukrajina Nato

Nedelja, 21. 9. 2014, 8.29

8 let, 7 mesecev

Premirje v Ukrajini velja le na papirju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Prekinitev ognja na vzhodu Ukrajine obstaja le na papirju, je opozoril najvišji vojaški poveljnik zveze Nato Philip Breedlove in dodal, da je nemogoče oceniti, koliko ruskih vojakov je v Ukrajini.

"Situacija v Ukrajini trenutno ni dobra. Število incidentov, število izstreljenih nabojev in uporabljenega topništva v zadnjih nekaj dneh je primerljivo s tistim pred prekinitvijo ognja. Prekinitev ognja še vedno obstaja na papirju, a kar se dogaja na terenu, je povsem druga zgodba," je po srečanju vojaških poveljnikov Nata v Litvi ocenil Breedlove.

Od prejšnjega tedna se je po njegovih besedah z ozemlja Ukrajine resda umaknil precejšen del ruskih sil, a ruski vojaki ostajajo v Ukrajini, Rusija pa je v pripravljenosti, da v sosednjo državo znova pošlje dodatne sile. "Ruske sile so še vedno na terenu v Ukrajini," je dejal ameriški general.

Število ruskih vojakov se je zmanjšalo Dodal je, da je zaradi ruskega dovoljevanja prostega pretoka orožja in borcev čez mejo praktično nemogoče oceniti, koliko njenih vojakov je v Ukrajini. Pravi, da se je v zadnjem tednu število ruskih vojakov v Ukrajini nedvomno zmanjšalo, "kar je sicer dobro, a se niso vrnili domov, ampak so še vedno v pripravljenosti, da se kadarkoli vrnejo v Ukrajino".

Breedlove upa, da bo dogovor o razširitvi sporazuma o prekinitvi ognja in vzpostavitvi demilitariziranega območja, ki so ga pogajalci t. i. kontaktne skupine za Ukrajino dosegli v noči na soboto v Minsku, prinesel želene rezultate.

Dogovor v devetih točkah V skladu z najnovejšim dogovorom iz Minska, ki naj bi uresničil 5. septembra dogovorjeno prvotno premierje, naj bi se sprti strani na vzhodu Ukrajine med drugim v roku 24 ur umaknili za 15 kilometrov stran od trenutnih bojnih linij in tako vzpostavili 30-kilometrski demilitariziran pas. Dogovor v devetih točkah še določa, da naj bi nadzor nad premirjem prevzeli opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse).

Niti Ukrajina niti Rusija nista članici Nata, mejita pa na članice severnoatlantskega zavezništva, ki je močno zaskrbljeno zaradi dogajanja v Ukrajini. Moskva je sicer večkrat zanikala, da v Ukrajino pošilja svoje vojake, prav tako tudi obtožbe Kijeva, da oborožuje in uri separatiste na vzhodu države.