Ponedeljek,
22. 4. 2013,
10.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek reforma

Ponedeljek, 22. 4. 2013, 10.34

8 let, 7 mesecev

Papež Frančišek napovedal več žensk na ključnih vatikanskih položajih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Papež Frančišek se je po valu kritik Vatikana odločil sestaviti skupino kardinalov, ki bodo reformirali Rimsko kurijo. Kardinali podpirajo imenovanje več žensk na ključne položaje.

Papež Frančišek, ki je svoj položaj prevzel pred malo več kot mesecem dni, se je odločil za reformo Rimske kurije, ki je po mnenju nekaterih leglo spletk in korupcije. Nalogo je zaupal osmim starejšim kardinalom, ki so naklonjeni temu, da bi več žensk imenovali na ključne položaje znotraj administracije Svetega sedeža in da bi manj teh položajev zasedli Evropejci.

Osem kardinalov bo reformiralo Rimsko kurijo Kardinal Oscar Andres Rodriguez iz Hondurasa je po poročanju Telegrapha tej ideji močno naklonjen, Rodriguez pa je sicer tudi na čelu osmih kardinalov, ki jim je papež zaupal reformiranje Rimske kurije. Rodriguezeve besede je potrdil tudi tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi. "To je naraven korak – obstaja pobuda, da bi na položaje, za katere so kvalificirane, imenovali več žensk," je potrdil Lombardi.

Papež je v eni izmed svojih splošnih avdienc v začetku meseca dejal, da so bile ženske tiste, ki so bile priča Kristusovem vstajenju. "Apostoli in učenci težko verjamejo v vstajenje Kristusa, vendar ženske ne," je dejal papež. Njegove besede pa je za Telegraph komentiral tudi vatikanski strokovnjak pri italijanskem časopisu Il Sole 24 Ore Carlo Marroni: "To je bilo sporočilo o pomembnosti žensk v Cerkvi. Vprašanje žensk v Cerkvi pa je še vedno občutljivo, saj se dotika tudi imenovanja žensk na položaje."

Premalo žensk na ključnih položajih Ženske so sicer v preteklosti zavzele že nekaj ključnih položajev v Vatikanu, med njimi je tudi sestra Nicla Spezzati, podtajnica kongregacije za inštitute posvečenega življenja, in Flaminia Giovanelli, podtajnica pri odboru za pravičnost in mir. Tudi Baziliko sv. Petra vodi ženska, Maria Cristina Carlo-Stella, ki je sicer vodja urada, zadolženega za vodenje bazilike.

"Vendar to je še vedno malo," je za italijanski časopis Il Fatto Quotidiano povedal Marco Politi, opazovalec vatikanskega dogajanja. "Poglejte Nemčijo in ZDA, kjer ženske zasedajo ključne položaje v škofijah," je povedal Politi. Papež Frančišek pa se zagotovo ni prikupil ameriškim nunam, ko je pretekli teden podprl vatikansko ugotovitev, da je večja skupina ameriških nun kriva promocije radikalnega feminizma.

Preučili bodo tudi dejavnosti Vatikanske banke Papež je kardinale, ki sestavljajo skupino, ki bo v Vatikan prinesla spremembe, izbral z vsega sveta, med njimi so tudi bostonski nadškof Sean Patrick O'Malley, sydneyjski nadškof George Pell in kardinal Maradiaga. Zadnji je napovedal tudi temeljito preučitev Vatikanske banke, ki je bila v preteklosti povezana s številnimi škandali.