Sobota, 16. 5. 2020, 13.41
4 leta, 7 mesecev
Pandemija novega koronavirusa po svetu, 16. maj
Avstrijci odpirajo nekatere meje, v Italijo spet 3. junija
S 3. junijem bodo v Italiji sprostili številne potovalne ukrepe, sprejete za zajezitev pandemije novega koronavirusa. Ljudje bodo spet lahko potovali med deželami, še več, za državljane Evropske unije bodo odpravili omejitve na mejah. Avstrija bo v nedeljo odprla tudi doslej zaprte mejne prehode s Češko, Slovaško in Madžarsko, notranji minister Aleš Hojs meni, da bodo podoben režim kmalu vzpostavili tudi proti Sloveniji.
Ena od bolj prizadetih evropskih držav Italija je dobra dva meseca preživela v karanteni. Ukrepi se v zadnjih dneh rahljajo, v začetku maja so znova odprli nekatere tovarne in parke, in tako bo tudi v prihodnje. Že v začetku tedna se odpirajo za italijansko družbeno življenje tako pomembne restavracije, odprli bodo tudi nekatere za življenje ne nujno potrebne trgovine, ki so že lep čas zaprte. Z 18. majem bo spet mogoče obhajanje svetih maš.
A še najbolj Italijane veseli napovedano rahljanje potovalnih ukrepov, ki jih je premier Giuseppe Conte napovedal za 3. junij. Takrat bodo znova lahko prehajali med deželami, hkrati pa bodo takrat odprli meje za državljane drugih držav članic Evropske unije, pa tudi San Marina in Vatikana. Do zdaj je bilo prehajanje med deželami in vstop v državo mogoče le v izjemnih primerih. Po 3. juniju po vstopu v državo obvezna karantena ne bo več potrebna. Bo pa za dva tedna obvezna samo za tiste, ki bi imeli stike z okuženimi z novim koronavirusom ali bi bili samo okuženi, poročanje nemške tiskovne agencije dpa povzema STA.
Avstrija odpira mejne prehode s Češko, Slovaško in Madžarsko
Avstrija bo v nedeljo odprla tudi doslej zaprte mejne prehode s Češko, Slovaško in Madžarsko, je danes sporočilo avstrijsko notranje ministrstvo. Na prehodih bodo izvajali le še naključne preglede. Kot utemeljujejo, bodo s tem olajšali promet z blagom in izboljšali razmere zlasti za delavce migrante in ljudi na območjih ob meji, poroča STA.
Glede meje med Slovenijo in Avstrijo je slovenski notranji minister Aleš Hojs danes dejal, da z našega vidika obstaja velik interes za odprtje. "Imam indice, da bodo Avstrijci - ne glede na to da bodo po poročanju medijev prioritetno odpirali mejo proti Nemčiji, Švici, Slovaški in Češki - podoben režim vzpostavili tudi proti Sloveniji. Računam, da bomo v naslednjih dneh in tednih to zadevo dogovorili," je ministrove besede po srečanju s hrvaškim notranjim ministrom Davorjem Božinovićem povzel STA.
Spomnil je, da avstrijska stran načrtuje odpiranje svojih drugih meja sredi junija. "Torej je še kar nekaj časa, da take dogovore sklenemo," je dejal.
Glede na slovenski odlok je med državama odprtih 19 cestnih mejnih prehodov. Za ves promet so odprti mejni prehodi Gornja Radgona, Holmec, Karavanke, Vič, Ljubelj, Trate, Radlje, Svečina, Gederovci, Šentilj (avtocesta in regionalna cesta) in Korensko sedlo. Omejeno, na primer za dnevne migrante, pa so odprti še mejni prehodi Kuzma, Jurij, Jezersko, Pavličevo sedlo, Kramarovci, Gerlinci in Cankova.
ZDA: četrti proračunski paket pomoči
Predstavniški dom ameriškega kongresa je sinoči z 208 glasovi proti 199 potrdil nov, že četrti proračunski paket pomoči gospodarstvu, organizacijam in posameznikom v času pandemije novega koronavirusa. Za predlog, ki se mu v senatu obeta zavrnitev, je poleg demokratov glasoval le republikanec Peter King iz New Yorka, ki se ob koncu leta odpravlja v pokoj. Proti je glasovalo še 14 sredinskih demokratov iz tesnih okrožij po ZDA, kjer lahko novembra na volitvah zmaga tudi republikanski kandidat, piše STA.
Ukrepi proti pandemiji so povzročili gospodarsko recesijo, v kateri je brez dela doslej ostalo najmanj 36,5 milijona ljudi. Gospodarstvo in posamezniki potrebujejo pomoč in demokrati so prepričani, da jim to pred volitvami novembra ne more škodovati. Po pisanju STA so republikanci prepričani, da je predlog demokratska politična napaka. Pritožujejo se, da velikodušne podpore za brezposelnost ljudem jemljejo voljo do dela, norčujejo se iz vključitve pomoči za nezakonite priseljence, denarja za proizvajalce marihuane, denarja za lažje volitve po pošti in denarja za ameriško pošto.
V predlogu je med drugim 1.000 milijard dolarjev pomoči zveznim državam in lokalnim skupnostim, novih 1.200 dolarjev za vsakega Američana (skupaj 412 milijard dolarjev), 100 milijard za zdravstveno zavarovanje brezposelnih, 164 milijard podjetjem za ohranitev plačilnih list, med drugim pa še pomoč za najemnike in lastnike stanovanj ali hiš in pomoč pri šolskem dolgu, dodaja STA.
23