Četrtek,
6. 12. 2012,
7.15

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ovse srečanje

Četrtek, 6. 12. 2012, 7.15

1 leto, 9 mesecev

Ovse o človekovih pravicah, Clintonova in Lavrov o Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zasedanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) se je začelo v luči pozivov h krepitvi človekovih pravic in krepitvi skupnih vrednot.

"Naredili smo velik napredek in na ministrski svet smo prišli trdno odločeni, da se zavzamemo za našo skupno, celostno in nedeljivo varnostno skupnost, skupnost skupnih vrednot," je ob začetku zasedanja izjavil predsedujoči, irski zunanji minister Eamon Gilmore, kot so sporočili z Ovseja.

Gilmore je v predstavitvi delovanja organizacije pod irskim predsedovanjem izpostavil reševanje zamrznjenih konfliktov. V ospredju je bilo pridnestrsko vprašanje, kjer je Irska predstavila tudi lastne pobude za rešitev tega vprašanja. Gilmore je med dosežki predsedovanja omenil tudi izmenjavo dobrih praks med državami na področju boja proti organiziranemu kriminalu z zaseganjem nezakonito pridobljenega premoženja.

Dosežki na področju varovanja človekovih pravic ostajajo slabi "Sodelujoče države Ovseja so že formalno priznale potrebo po zaščiti zagovornikov človekovih pravic, vendar pa konkretni dosežki na tem področju ostajajo slabi in to je nekaj, kar potrebuje našo nadaljnjo pozornost v prihajajočih mesecih in letih," je še dejal irski zunanji minister.

Sodelujoče ministre je pozval tudi, naj podprejo irski predlog agende "Helsinki+40", ki naj bi začrtala prihodnje delo Ovseja. Bliža se namreč leto 2015 in 40. obletnica helsinške sklepne listine, ustanovnega dokumenta te organizacije.

Miglori: Ovse bi moral v Siriji storiti več Predsedujoči Parlamentarne skupščine Ovseja Riccardo Miglori je izpostavil partnerstva Ovseja v sredozemski regiji. Opisal je svoj obisk beguncev iz Sirije v Turčiji in poudaril, da bi moral Ovse v regiji storiti več in okrepiti navzočnost. "Nujno nas potrebujejo na tem območju, kjer je stabilnost danes nujna za varnost celotne regije jutri," je dejal.

Generalni sekretar Ovseja Lamberto Zannier je spomnil na razlike med pogledi sodelujočih držav, a je to ocenil kot moč organizacije. "Ena od komparativnih prednosti Ovseja je, da se različni pogledi ne prikrivajo, ampak se o njih razpravlja in išče skupno osnovo, da bi se premaknili naprej. Ovse je odsev realnosti na terenu, ko si prizadevamo k viziji skupne evro-atlantske in evrazijske varnostne skupnosti, kot smo jo določili v deklaraciji iz Astane," je dejal Zannier.

Ovse kot največja regionalna varnostna organizacija Ovse je sicer največja regionalna varnostna organizacija, ki obsega območje od San Francisca na zahodu do Vladivostoka na vzhodu. Letos se ji je pridružila tudi Mongolija, tako da v njej sodeluje že 57 držav iz Severne Amerike, Evrope in Srednje Azije. Zasedanja pa se udeležuje tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec.

Osnovno poslanstvo Ovseja je zgodnje opozarjanje, preprečevanje in upravljanje konfliktov ter postkonfliktna rehabilitacija. Med pomembnimi nalogami Ovseja so nadzor nad oborožitvijo, ukrepi za vzpostavljanje zaupanja, boj proti terorizmu, strategija določanja politik, gospodarskih in okoljskih aktivnosti ter promocija človekovih pravic, narodnih manjšin in demokratizacije.