Četrtek,
4. 7. 2024,
6.30

Osveženo pred

6 mesecev, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,93

Natisni članek

Natisni članek

Jamajka Mehika orkan

Četrtek, 4. 7. 2024, 6.30

6 mesecev, 1 teden

Orkan Beryl opustošil Jamajko, zdaj divja proti Mehiki #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,93

Orkan Beryl je v sredo prešel Jamajko, potem ko je na svoji uničujoči poti po Karibih povzročil več smrtnih žrtev in praktično uničil dva manjša otoka. Središče orkana četrte kategorije se je gibalo blizu južne obale Jamajke z vetrovi do 215 kilometrov na uro, trenutno pa se Beryl kot pešajoči orkan tretje stopnje približuje Jukatanu.

Orkan Beryl so v ponedeljek začasno povišali v potencialno katastrofalno peto kategorijo, vendar je od takrat naprej počasi izgubljal moč, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V sredo zvečer se je začel od Jamajke premikati proti Kajmanskim otokom, mimo katerih je medtem že šel.

Jamajški premier Andrew Holness je za ameriško televizijo CNN danes povedal, da sta v neurju umrli dve osebi, a da škoda na otoku ni tako huda, kot so pričakovali. Hkrati je dodal, da v zakloniščih ostaja okoli tisoč ljudi, postopoma pa odpravljajo težave pri dobavi elektrike in obnavljajo telekomunikacijske povezave.

Podrta so bila številna drevesa in električni drogovi, ostali so brez dostopa do elektrike, vode in mobilnega signala. Uničena ali poškodovana je bila tudi vsa vegetacija. | Foto: Reuters Podrta so bila številna drevesa in električni drogovi, ostali so brez dostopa do elektrike, vode in mobilnega signala. Uničena ali poškodovana je bila tudi vsa vegetacija. Foto: Reuters

Uničenih je 98 odstotkov stavb

Beryl je v ponedeljek dosegel kopno na jugovzhodnih karibskih otokih Carriacou s približno šest tisoč prebivalci in Petite Martinique s približno 900 prebivalci, ki pripadata Grenadi. Po podatkih nacionalne agencije za obvladovanje naravnih nesreč na Grenadi je bilo na obeh otokih poškodovanih ali uničenih 98 odstotkov stavb.

Fotografije na družbenih omrežjih prikazujejo poplavljene ulice in odnesene strehe.

Podrta so bila številna drevesa in električni drogovi, ostali so brez dostopa do elektrike, vode in mobilnega signala. Uničena ali poškodovana je bila tudi vsa vegetacija na Carriacouju, je povedal predsednik vlade Dickon Mitchell.

Močno je bil prizadet tudi otok Union s približno pet tisoč prebivalci, ki pripada otoški državi Sveti Vincent in Grenadine. Po podatkih vlade je bilo na otoku poškodovanih približno 90 odstotkov vse infrastrukture.

Grenada je doslej poročala o treh smrtnih žrtvah neurja, Venezuela o treh, Saint Vincent in Grenadini pa o eni.

Orkan je na poti proti Mehiki 

Beryl naj bi danes zvečer nekoliko oslabljen dosegel vzhodno obalo mehiškega polotoka Jukatan. Mehiške oblasti so se na prihod orkana pripravile. Pričakujejo, da bo najhuje nekje med znanim turističnim središčem Tulum in mestom Felipe Carrillo Puerto, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tudi v Teksasu so uradniki že opozorili prebivalce, naj se pripravijo na možnost prihoda orkana ta konec tedna.

Beryl je prvi orkan četrte kategorije v mesecu juniju v zgodovini meritev na Atlantiku. Tako močna neurja se ponavadi oblikujejo kasneje v orkanski sezoni, ki traja od junija do novembra. Meteorologi so izpostavili tudi, kako hitro se je razvil.

Po podatkih ameriške Nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) so za orkane ključne tople temperature oceanov, vode severnega Atlantika pa so trenutno za od eno do tri stopinje Celzija toplejše kot običajno, navaja AFP.

 
orkan Beryl
Novice Rekordnih 265 kilometrov na uro. Uničujoč orkan vzel nova življenja. #video #foto
orkan Beryl
Novice Orkan Beryl zahteval prvo smrtno žrtev. Krepi se na orkan pete stopnje. #video