Sreda,
19. 10. 2022,
18.28

Osveženo pred

2 leti, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,21

3

Natisni članek

Natisni članek

Turčija Božiček Miklavž

Sreda, 19. 10. 2022, 18.28

2 leti, 2 meseca

Odkrili grobnico svetega Miklavža

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,21

3

Pod cerkvijo v Turčiji so odkrili grobnico svetega Miklavža, ki je umrl pred več kot 1.600 leti. Arheologi so že več let domnevali, da se pod cerkvijo skriva njegov grob, zdaj so to tudi dokončno potrdili.

Svetega Miklavža so domnevno leta 343 pokopali v bizantinski baziliki ob turški sredozemski obali v današnjem kraju Demre, nekoč poimenovanem Myre. Ker se je bazilika zaradi naraščajoče gladine morja znašla pod vodno gladino, so nekaj stoletij kasneje na njenih temeljih z namenom, da zaščitijo Miklavževo grobnico, zgradili novo cerkev, ki je bila od leta 1982 pod Unescovo zaščito, poroča Daily Mail.

Kateri dobri mož pri vas doma nosi darila

  • Sveti Miklavž.
    69,37 %
    1902 glasov
  • Božiček.
    14,37 %
    394 glasov
  • Dedek Mraz.
    5,54 %
    152 glasov
  • Vsi trije.
    10,72 %
    294 glasov
Oddanih 2742 glasov

Dedek mraz
Novice "Starši, ki otroku povedo resnico, delajo veliko napako"

So v Italijo pretihotapili napačne kosti?

Arheološka dela na območju cerkve potekajo več let. Že leta 2017 so arheologi po odkritju praznega prostora pod cerkvenimi tlemi z elektronskimi napravami domnevali, da so odkrili Miklavžev grob, zdaj, ko so z izkopavanji dejansko dosegli tla prvotne bazilike, se je to tudi potrdilo.

Do danes je sicer veljalo, da so Miklavževe posmrtne ostanke v 11. stoletju trgovci pretihotapili v italijansko mesto Bari, vendar turški arheologi zdaj menijo, da so trgovci odnesli kosti, ki so v resnici pripadale neznanemu duhovniku.

Edini decembrski dobri mož, ki je v resnici obstajal

Sveti Miklavž je edini dobri decembrski mož, ki je tudi resnično obstajal oziroma ni izmišljen, ampak je zgodovinska osebnost. Svetnik, ki je bil znan po svoji radodarnosti, saj je razdajal svoje premoženje, goduje 6. decembra in na ta dan se je razvilo tradicionalno obdarovanje otrok.

Toda z reformacijo je Miklavž dobil tekmeca. Ker so protestanti odpravili čaščenje svetnikov, se je v protestantskem svetu (za nekaj časa) poslovil tudi Miklavž. Reformator Martin Luther si je zato izmislil novega darovalca. Poimenoval ga je Jezušček, v prevodu Christkind

Pozneje sta se Jezušček in božično obdarovanje otrok iz protestantskih dežel razširila v katoliške, tudi na ozemlje današnje Slovenije, čeprav tradicija Jezuščkovega obdarovanja pri nas ni bila tako močna kot miklavževanje.

Na drugi strani se je v protestantske dežele znova razširil tudi Miklavž. Najprej na Nizozemsko, kjer je Sinterklaas (to je nizozemska narečna beseda za Svetega Miklavža) otroke začel obdarovati na božič, torej ne več 6. decembra. Sinterklaas se je razširil tudi v ZDA in druge anglosaške dežele, in sicer pod imenom Santa Claus (dobesedni slovenski prevod je Sveti Klavž – Klavž kot okrajšava za Miklavž). 

Svetovno znan v Coca-Colini rdeče-beli različici

Ameriški Miklavž je postal svetovno znan v Coca-Colini rdeče-beli različici. Pod imenom Weihnachtsmann so ga uvozili Nemci oziroma nemško govoreči narodi. V Sloveniji se je ameriški Miklavž z imenom Božiček (gre za prevod nemškega imena) uveljavil zlasti po propadu komunizma.

V času komunizma je bilo v Sloveniji, tako kot v drugih komunističnih deželah, praznovanje božiča postavljeno na obrobje. Sovjetska zveza je kot alternativni, posvetni praznik začela poudarjati novo leto. Namesto božičnega drevesca je prišla novoletna jelka, novoletna darila je otrokom začel nositi dedek Mraz. To rusko bajeslovno bitje je bilo prej povezano z božičem in je bilo v predsovjetski Rusiji nekakšna ruska različica Miklavža. Sovjetski komunisti so dedka Mraza najprej prepovedali, a ga pozneje spet dovolili.

Novice Kako je Božiček v Sloveniji izrinil nedolžnega otročička