Četrtek,
11. 9. 2014,
7.09

Osveženo pred

2 meseca, 1 teden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Barack Obama islamisti Islamska država strategija

Četrtek, 11. 9. 2014, 7.09

2 meseca, 1 teden

Obama iz zraka nad islamiste tudi v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Predsednik ZDA Barack Obama je napovedal, da ne bo okleval in bo ukrepal proti Islamski državi v Siriji in Iraku. Nobena skupina, ki ogroža ZDA, ne bo našla varnega zavetišča, je dejal.

V televizijskem nagovoru ob 13. obletnici terorističnih napadov 11. septembra 2001 je predstavil svojo strategijo boja proti Islamski državi (IS) v Siriji in Iraku, ki zajema dodatne zračne napade v obeh državah, podporo zaveznikom na terenu, prekinitev finančnih tokov in nadaljevanje humanitarne pomoči ogroženim civilistom.

Obama je IS opisal kot teroristično organizacijo, nekdanjo podružnico Al Kaide v Iraku, ki je izkoristila državljansko vojno v Siriji za osvajanje ozemlja v Siriji in Iraku. "IS je navadna teroristična organizacija, ki nima druge vizije kot pobijanje vseh, ki so ji na poti," je dejal.

"IS bomo razgradili" "Naš cilj je jasen. IS bomo razgradili ter na koncu uničili s celovito in trajno protiteroristično strategijo," je dejal ter napovedal sistematično zračno kampanjo v Iraku in Siriji, kjer ZDA do zdaj tega še niso počele. V Iraku so ZDA izvedle okoli 150 zračnih napadov na cilje islamistov. "Ne bom okleval z ukrepanjem proti IS v Siriji, prav tako ne v Iraku. Osnovno načelo mojega predsednikovanja je, da če ogrožaš Ameriko, ne boš našel varnega zavetišča," je dejal, vendar poudaril, da "ZDA ne bodo zvlekli v novo kopensko vojno".

Krepitev neislamske opozicije Na drugo mesto je Obama postavil okrepitev pomoči zaveznikom v Iraku, kamor namerava poleg opreme poslati še 475 vojakov. Ti se bodo pridružili preostalim 1.034, ki so že na terenu. Ne bodo se bojevali, ampak bodo urili, opremljali in obveščali. Kongres je ponovno pozval, naj mu odobri dodatne vire za urjenje opozicije v Siriji, ker se v boju proti IS ne bo zanašal na režim predsednika Bašarja Al Asada. Napovedal je krepitev opozicijskih sil, ki niso IS. Ameriški zunanji minister John Kerry je že na Bližnjem vzhodu, kjer skuša graditi koalicijo proti IS.

Preprečevanje financiranja IS Obamova strategija zajema tudi preprečevanje financiranja IS in dotoka borcev, pri čemer bo ključna pomoč zaveznikov. Obama bo čez dva tedna predsedoval posebnemu zasedanju Varnostnega sveta ZN v New Yorku za dodatno mobilizacijo mednarodne skupnosti. Nadaljevala se bo tudi pomoč nedolžnim civilistom, ki so jih teroristi pregnali z njihovih domov.

London ne bo sodeloval v letalskih napadih v Siriji Med tem je britanski zunanji minister Philip Hammond sporočil, de se Velika Britanija ne bo pridružila ZDA v letalskih napadih na džihadiste.

"Naj bom jasen. Velika Britanija ne bo sodelovala v letalskih napadih v Siriji," je povedal v Berlinu v odzivu na strategijo boja proti IS. Pojasnil je še, da so v britanskem parlamentu o tem opravili razpravo že lani in da o tem stališču ne bodo znova razmišljali. Parlament je takrat zavrnil vojaško posredovanje v Siriji.

Ni pa izključil sodelovanja v letalskih napadih v Iraku in je izrazil podporo ZDA in njenemu načrtu. "Popolnoma podpiramo pristop ZDA o oblikovanju regionalne in mednarodne koalicije v podporo vladi v Iraku," je poudaril in dodal, da bodo preučili, kako bi lahko v najboljši meri prispevali k mednarodni koaliciji. "Jasno je, da bomo sodelovali," je dejal.