Četrtek,
7. 3. 2024,
9.22

Osveženo pred

10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,54

Natisni članek

Natisni članek

najdba Ukrajina Svet Evropa

Četrtek, 7. 3. 2024, 9.22

10 mesecev

Neverjetno odkritje v Ukrajini, ki menja pomembno teorijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 5,54
Korolevo Ukrajina | Raziskovalci so povedali, da ugotovitve podpirajo hipotezo, da so zgodnji hominini kolonizirali Evropo z vzhoda ali jugovzhoda. | Foto X/@NewsfromScience

Raziskovalci so povedali, da ugotovitve podpirajo hipotezo, da so zgodnji hominini kolonizirali Evropo z vzhoda ali jugovzhoda.

Foto: X/@NewsfromScience

Kamnito orodje, najdeno v Ukrajini, je po raziskavi, ki so jo danes objavili znanstveniki, najstarejši dokaz o prisotnosti človeka v Evropi. Nova analiza je potrdila, da sedimentne kamninske plasti, ki obkrožajo kamnito orodje, izkopano na arheološkem najdišču v Korolevu v zahodni Ukrajini blizu meje z Romunijo, datirajo 1,4 milijona let nazaj. Do zdaj je sicer veljalo, da je bil najzgodnejši naseljen kraj v Evropi Atapuerca v Španiji.

Kamnito orodje, razslojeno v naplavinah in lesu v Korolevu v zahodni Ukrajini, je preučevalo več raziskovalnih skupin, pri raziskavi pa so uporabili nove metode za analizo plasti sedimenta okoli zdrobljenega kamna.

Raziskovalci so povedali, da ugotovitve podpirajo hipotezo, da so zgodnji hominini kolonizirali Evropo z vzhoda ali jugovzhoda. "Analiza primernosti habitatov kaže, da so zgodnji hominini izkoristili topla medledena obdobja, da so se razpršili na višje zemljepisne širine in relativno celinska mesta, kot je Korolev, precej pred prehodom v srednji pleistocen," pravi študija, objavljena v reviji Nature.

"Naš najzgodnejši prednik Homo erectus je bil prvi med hominini, ki je pred približno dvema milijonoma let zapustil Afriko in se usmeril proti Bližnjemu vzhodu, vzhodni Aziji in Evropi," je povedal glavni avtor Roman Garba z Inštituta za jedrsko fiziko Češke akademije znanosti.

Dodal je tudi, da radiometrično datiranje prve prisotnosti človeka na najdišču Korolevo ne zapolnjuje le velike prostorske vrzeli med najdiščem Dmanisi v Gruziji in Atapuerca v Španiji, ampak tudi potrjuje hipotezo, da je prvi impulz širjenja homininov v Evropo prišel z vzhoda oziroma jugovzhoda," je sklenil Graba. 

Mali Lošinj
Novice Noro odkritje pri Malem Lošinju