Nedelja,
24. 1. 2016,
10.42

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Nemčija Turčija Grčija migranti begunci Frontex Pegida

Nedelja, 24. 1. 2016, 10.42

6 let, 1 mesec

Nemčija zaradi migrantske krize na pomoč Turčiji, Pegida na proteste

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Nemčija namerava zaradi migrantske krize okrepiti svojo razvojno pomoč Turčiji. Desničarsko gibanje Pegida je napovedalo protiislamske shode v 14 evropskih državah.

Nemški razvojni minister Gerd Müller je namreč dejal, da bodo sodelovanje s Turčijo letos povečali s 36 na 50 milijonov evrov. Medtem pa je Grčija zaprosila Unijo za pomoč pri vračanju migrantov v Turčijo.

"Ljudem moramo dati perspektivo in k temu prispevamo svoj del" Müller je v danes objavljenem pogovoru za nemški časnik Bild am Sonntag poudaril, da bo razvojna pomoč namenjena investicijam v šole, poklicno izobraževanje in v krepitev komunalne infrastrukture, predvsem na turških mejnih območjih. "Turčija je sprejela 2,5 milijona sirskih beguncev. Tem ljudem moramo dati perspektivo in k temu prispevamo svoj del," je povedal Müller.

Grčija: Pri vračanju migrantov naj pomaga Frontex Medtem je Grčija Unijo zaprosila za pomoč pri vračanju migrantov, ki ne bodo deležni mednarodne zaščite, v Turčijo. Grški zunanji minister Nikos Kocias je v soboto po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, naj pri vračanju pomaga evropska agencija za zunanje meje Frontex.

Ta predlog je sicer že dan prej v Berlinu predstavil nemškemu kolegu Frank-Walterju Steinmeierju.

Atene si želijo še bolj pritisniti na Ankaro Frontex ima trenutno v Egejskem morju 15 patruljnih ladij, njihova misija pa je pomoč grški obalni straži pri nadzorovanju in reševalnih operacijah.

A Kocias si želi, da bi Frontex napotil okoli sto ladij v ozek pas morja med Grčijo in Turčijo, prek katerega je lani okoli 850 tisoč beguncev in migrantov doseglo evropska tla.

Grčija je že večkrat pozvala Frontex, naj pomaga vračati ljudi, kot so recimo migranti iz Maroka in Pakistana, za katere je malo možnosti, da bodo deležni mednarodne zaščite. Atene si želijo še bolj pritisniti na Ankaro, naj spoštuje sporazume o vračanju migrantov.