Ponedeljek, 19. 11. 2012, 13.25
1 leto, 8 mesecev
Nemci nad zločince s pomočjo Facebooka
Nemško ministrstvo za pravosodje razglablja, kako bi lahko družabna omrežja uporabili sebi v prid in z njihovo pomočjo lovili zločince. Nekateri policijski oddelki so novi pristop k reševanju policijskih preiskav že uspešno preizkusili, nad novim pristopom pa je zaskrbljen urad za varovanje podatkov.
Policija v Hannovru je tako na svojem profilu na Facebooku objavila zapis: "Umor Andree B. – hannovrska policija išče osebo, ki je uporabljal bančno kartico žrtve umora in z nje dvigoval denar." Zapisu sledi še prošnja, naj tisti, ki imajo kakršnokoli informacijo o tem, sporočijo najbližji policijski postaji, hkrati pa so dodali še povezavo na spletno stran, ki prikazuje fotografije osebe, ki je z bančno kartico umorjene dvigovala denar.
Hannovrska policija je sicer svoj profil na Facebooku ustvarila že leta 2011, storilce pa so začeli iskati šele letošnjega junija. Tiskovni predstavnik policijske uprave Spodnje Saške Frank Federau pa je že razkril, da je nov pristop zelo uspešen, saj s sodelovanjem ljudi prek Facebooka dobijo različne namige. "Prek Facebooka lahko hitro obvestimo najstnike in mlade ljudi, saj največ namigov in informacij prejmemo ravno od te starostne skupine," je povedal Federau. Njihovo stran na Facebooku je do zdaj všečkalo že več kot šest tisoč ljudi. "Naš sistem je učinkovit in splošno dobro sprejet, velikokrat pa dobimo informacije in namige ravno od uporabnikov Facebooka," je povedal Federau.
"Takšne informacije so lahko zakonito posredovane v Nemčiji ali pa v Evropski uniji. Da se lahko takšne informacije deli s tretjimi državami, kot so ZDA, pa je dovoljeno le v nekaterih posebnih primerih, ki so določeni z zakonom. Policijskih preiskav prek Facebooka pa zakon ne omenja," je še povedal Hämmer, ki ga skrbi tudi dejstvo, da informacij, ki so bile nekoč že naložene na strežnik, ni mogoče trajno izbrisati, kar bi nekdanjim kaznjencem onemogočilo vrnitev v družbo po izpustu iz zapora.
Policija Spodnje Saške je kritike vzela pod drobnogled, hkrati pa želi zaščititi tudi žrtve zločinov, zato mora deljenje informacij prek Facebooka odobriti sodnik, je še pojasnil Frank Federau. Policija pa tudi skrbno spremlja vse komentarje obiskovalcev njihove strani, da se kakšne informacije ne bi zlorabile. "S Facebookom smo previdni, deljenje informacij prek Facebooka pa je naša zadnja možnost. Ne uporabljamo Facebooka, če je kdo ukradel piščanca, ampak ga uporabljamo v primeru resnejših zločinov," je še pojasnil tiskovni predstavnik policijske uprave Spodnje Saške Federau.