Torek,
16. 4. 2013,
12.14

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Rusija Vladimir Putin Aleksej Navalni

Torek, 16. 4. 2013, 12.14

8 let, 7 mesecev

Navalni: sem Putinova tarča

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Aleksej Navalni trdi, da je obtožnica, ki ga bremeni poneverbe denarja, poskus Vladimirja Putina, da ga odstrani iz politike.

Za 36-letnega Alekseja Navalnija se ta teden začenja zaslišanje v Kirovu, kjer ga obtožnica bremeni poneverbe 16 milijonov rubljev oziroma 389 tisoč evrov, ko je bil pravni svetovalec lokalnega voditelja. Če ga bodo spoznali za krivega, mu grozi 10-letna zaporna kazen.

Navalni je prepričan, da je obtožnica politično motivirana in da za njo stoji predsednik Vladimir Putin. Aleksej Navalni je namreč v začetku aprila napovedal, da bo kandidiral za ruskega predsednika, po zadnjih parlamentarnih in pozneje predsedniških volitvah je bil prav Navalni eden izmed organizatorjev množičnih protestov proti Putinu.

Kot pravnik se bori proti korupciji, zaradi njegovih preiskav sta morala odstopiti že dva ruska poslanca, lani pa je Aleksandra Bastrijkina, vodjo ruske preiskovalne službe, ki ga številni imenujejo Ruski FBI, obtožil, da je zamolčal svojo posest na Češkem.

Navalni pričakuje, da bo obsojen, ne glede na to, ali bo šlo za zaporno ali pogojno kazen, pa je že pravnomočna obsodba za resen zločin, kot je goljufija, lahko usodna za njegovo nadaljnjo politično kariero, saj bi mu obsodba preprečevala kandidaturo za katerokoli javno funkcijo. Medtem ko je Navalni prepričan, da je v ozadju Putin, pa po njegovem mnenju proces vodi Bastrijkin. "Ustvariti proces proti lokalnemu aktivistu ni težko, vendar ustvariti sodni proces, ki bo zanimal tudi tuje novinarje, je nekaj drugega. Zato potrebujete politično odločitev, ki jo je moral sprejeti Putin."

Vladimir Markin iz preiskovalnega urada, ki ga vodi Bastrijkin, je prejšnji teden že priznal, da je obtožnico proti Navalniju "sprožil" njegov politični aktivizem. Navalnija je imenoval za goljufa in dodal, da je logično, da se oblasti bolj zanimajo za preteklost ljudi, ki v javnosti opozarjajo nase in na druge načine izzivajo oblasti.

Politični analitiki proces proti Navalniju že primerjajo s procesom proti opozicijskemu tajkunu Mikhailu Kodorovskemu, ki se je po sporu z vlado znašel za rešetkami. Kremelj sicer zanika vpletenost v Navalnijev primer.

Navalni je za tuje medije povedal, da se Putin očitno zaveda, da mu je za nadzor nad državljani ostalo bolj malo sredstev. Zaradi krize ne more več dvigovati plač, propaganda je zaradi interneta vedno manj učinkovita, zato mu ne preostane drugega, kot da se poslužuje represije nad svojimi političnimi nasprotniki, meni Navalni, ki napoveduje še več tovrstnih procesov.