Nedelja, 28. 9. 2014, 9.00
8 let, 7 mesecev
Na prvi paradi ponosa v Beogradu po štirih letih tisoč ljudi
Kljub bojaznim se je prva parada po štirih letih končala brez večjih incidentov.
Parada je trajala uro in pol, v tem času pa so udeleženci, ki so nosili mavrične zastave, balone in transparente, prehodili okoli dva kilometra dolgo pot. Med njimi so bili tudi župan Beograda Siniša Mali, trije srbski ministri in več tujih veleposlanikov v Srbiji, vodja delegacije EU v Srbiji Michael Davenport in predstavniki nekaterih političnih strank.
Srbski premier Aleksandar Vučić je izrazil zadovoljstvo, ker je parada ponosa minila brez večjih incidentov. Kot je dejal, med dogodkom ni bila podana niti ena kazenska prijava, bilo pa je nekaj prekrškov. "Mislim, da smo lahko ponosni na to," je dejal. Po njegovih ocenah je veliko število ljudi, ki nasprotujejo paradi ponosa, ostalo doma, ostali pa so se "vzdržali incidentov".
Parada je minila z le nekaj manjšimi incidenti. Čeprav mediji poročajo o do 50 aretiranih, policija ni uradno potrdila nobene aretacije.
Največ pozornosti javnosti pa je bil po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug deležen incident na Slaviji, kjer so pripadniki varnostnih sil pretepli brata premiera Aleksandra Vučića, Andreja Vučića, in tri njegove varnostnike. Po uradnih navedbah se je Andrej Vučić poskušal prebiti skozi policijski kordon, a mu tega niso pustili.
Premier Vučić je potrdil informacijo o dogodku in navedel, da je trojica utrpela resne poškodbe. Po njegovih ocenah so policisti prekoračili pooblastila, a so se že opravičili, zato ne bo kakšnih tožb. "Zame je bil to eden najtežjih dni, v vseh pogledih. Zelo ga imam rad, a tu nisem kot brat," je dejal premier in pojasnil, da razume policijo in položaj, v katerem se je znašla.
Na prvi paradi ponosa v Beogradu leta 2010 je prišlo do hudih spopadov med policisti in pripadniki navijaških skupin, ki so paradi nasprotovali. Pri tem je bilo ranjenih več kot 150 ljudi. Posledično so srbske oblasti prepovedale vse naslednje parade ponosa, do letos.
Po koncu parade se je sicer po ulicah središča mesta danes sprehodilo približno 2000 nasprotnikov parade ponosa, a je zborovanje minilo brez incidentov, piše Tanjug.
Evropski komisar za širitev Štefan Füle je danes v imenu EU pozdravil izvedbo parade ponosa v Beogradu, hkrati pa obsodil grožnje desničarskih organizacij istospolno usmerjenim. "Vsa čast pripadnikom varnostnih služb, ki so zaščitili udeležence parade," je sporočil. "Izvedba parade predstavlja pomemben napredek k zaščiti človekovih pravic, ne le istospolno usmerjenih ampak človekovih pravic na splošno," je dodal, kot navaja Tanjug.