Sobota, 6. 7. 2013, 8.13
8 let, 7 mesecev
Morales Evropi: Snowdnu bomo dali azil. Nas ni strah
Malce pred njim pa je tudi predsednik Nikaragve Daniel Ortega dejal, da bodo Snowdna z veseljem sprejeli, če bodo to "dovoljevale okoliščine".
Nekdanji pogodbenik ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA), ki je svetu razkril programe nadzora nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami, se je pred ameriško vlado zatekel najprej v Hongkong. Od tam je 23. junija odletel v Moskvo, kjer se nahaja v mednarodnem območju letališča Šeremetjevo in čaka, da mu bo katera država podelila azil.
Morales je moral na poti iz Moskve v domovino v torek zjutraj prisilno pristati na Dunaju, ker mu Italija, Španija, Francija in Portugalska niso dovolile preleta. Španski zunanji minister Jose Manuel Garcia Margallo je za špansko televizijo priznal, da so dobili informacije, da je Snowden na Moralesovem letalu. Minister ni povedal od koga so dobili te informacije.
Zaplet z Moralesovim letalom je ogorčil voditelje držav Latinske Amerike, še posebej levičarske, kot sta Ortega in Maduro, ki zahtevajo opravičilo. Od držav, ki so Moralesu zanikale prelet, se je do petka opravičila le Francija.
Kmalu za njim pa je v Caracasu na praznovanju nacionalnega praznika Maduro dejal, da se je vlada odločila, da "mlademu Američanu Edwardu Snowdnu dodeli humanitarni azil, da lahko živi brez preganjanja s strani imperija". Maduro je z imperijem mislil na ZDA.