Sobota, 7. 7. 2018, 16.35
6 let, 5 mesecev
Kitajska prodira v Evropo, s sodelovanjem zadovoljen tudi Cerar
Kitajska bo nadaljevala svojo trgovinsko politiko odprtih vrat in zniževanje carin, je na današnjem vrhu s predsedniki vlad 16 držav srednje in vzhodne Evrope v Sofiji dejal kitajski premier Li Keqiang. Napovedal je, da bo tudi Peking še naprej vlagal v Evropi.
"Še bolj se bomo odprli svetu, saj je bil to ključni motor kitajskega reformnega programa. Tako bomo omogočili boljši dostop do kitajskega trga tujim vlagateljem in tujim proizvodom v skladu s potrebami kitajskih potrošnikov," je povedal Li. Zagotovil je še, da bo Peking še naprej zniževal uvozne carine.
S kitajskim premierjem se je srečal tudi Cerar
Kitajska je po njegovih besedah še naprej pripravljena vlagati v regijo ob upoštevanju prava, pravil proste trgovine in pravil Evropske unije. Gospodarsko bo pomagala tako državam, ki še niso članice EU, kot tudi članicam, ki razvojno še niso dosegle ravni zahodnih držav, je povedal.
Verjame, da bo pobuda 16+1 ostala odprta, vključujoča in pregledna, pozdravil pa je tudi sodelovanje nekaterih mednarodnih organizacij in institucij. Peking sodeluje tudi z drugimi članicami unije, je povedal. To potrjuje tudi njegov odhod iz Sofije v Berlin, kjer se bo sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel. Ta mesec pa bo vrh EU-Kitajska.
Srečanje je zaznamovala tudi petkova uvedba ameriških carin na kitajsko blago, na kar je Peking odgovoril s povračilnimi ukrepi. Li je v petek dejal, da v trgovinskih vojnah ni zmagovalcev.
Vrha se je udeležil tudi premier Miro Cerar, ki opravlja tekoče posle. Ob robu se je srečal s kitajskim kolegom.
S kitajskim predsednikom vlade Lijem Kečijangom sva na bilateralnem srečanju potrdila zelo dobre odnose med državama. Največ pozornosti sva namenila poglabljanju gospodarskega sodelovanja, priložnostim, ki jih ponuja pobuda 16+1 ter krepitvi političnega dialoga. 🇸🇮🇨🇳 pic.twitter.com/LeT0nGCc6n
— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) July 7, 2018
Opozoril je na nekatera najbolj perspektivna področja, na katerih lahko državi še okrepita sodelovanje. To so farmacevtska industrija, civilno letalstvo, turizem in razvijanje pobude En pas, ena cesta, je sporočil.
Izpostavil sem nekatera izmed posebej perspektivnih področij na katerih lahko državi še okrepita sodelovanje: farmacevtska indrustrija, civilno letalstvo, turizem in razvijanje pobude Belt and Road. 🇸🇮🇨🇳 pic.twitter.com/RfIdP1g2G2
— dr. Miro Cerar (@MiroCerar) July 7, 2018
Obeta se sodelovanje med ljubljansko in pekinško univerzo
Že pred tem je zapisal, da si bo Slovenija še naprej prizadevala za tesno sodelovanje z vsemi partnerji pobude in še učinkovitejšo obravnavo skupnih interesov.
Ob tem sta ljubljanska fakulteta za šport in pekinška univerza za telesno vzgojo in šport podpisali sporazum, katerega namen je okrepitev sodelovanja in izmenjave izkušenj na področju zimskih športov v luči zimskih olimpijskih iger, ki jih bo leta 2022 gostila Kitajska.
To je bil sedmi vrh pobude 16+1, v kateri sodelujejo Albanija, BiH, Bolgarija, Češka, Črna gora, Estonija, Hrvaška, Madžarska, Makedonija, Latvija, Litva, Poljska, Romunija, Srbija, Slovaška, Slovenija in Kitajska.