Sreda, 4. 9. 2013, 14.32
7 let, 1 mesec
Kako do službe v Nemčiji
V Nemčiji primanjkuje kvalificiranih delavcev. Da bi privabila (mlade) kvalificirane delavce, je nemška zvezna vlada za program Posel mojega življenja (The job of my life), ki mladim iz EU ponuja priložnost za pripravništvo v enem od okoli 350 priznanih nemških podjetij, namenila 140 milijonov evrov. Projekt je del pobude za krepitev poslovne mobilnosti mladih, zainteresiranih za usposabljanje, in nezaposlenih mladih profesionalcev. Tisti, ki želijo sodelovati v programu, morajo biti stari med 18 in 35 let, imeti morajo končano srednjo šolo ter pravico svobodnega gibanja v EU.
Vse več Slovencev novo priložnost za zaposlitev išče v Nemčiji. Podatki statističnega urada iz konca letošnjega julija kažejo, da se je lani iz države odselilo 8.191 državljanov Slovenije, med njimi jih je bilo 47,7 odstotka starih od 20 do 44 let. Med vsemi odseljenimi državljani Slovenije jih je največ, približno vsak četrti, odšlo v Nemčijo. Število slovenskih migrantov, ki so se preselili v Nemčijo, se je lani na letni ravni tako povečalo za 62 odstotkov. V Nemčijo se preseljujejo predvsem zaradi močnega trga dela, na katerem primanjkuje kvalificiranih kandidatov za številne posle; strokovnjaki za hladilne naprave, osebe za nego starejših in bolnih, vodovodarji, inženirji in mehaniki, zaposleni v restavracijah …
Od 1. maja 2011 se lahko slovenski državljani brez omejitev zaposlujejo v Nemčiji. Ne potrebujejo več delovnih dovoljenj in so na trgu dela izenačeni z nemškimi državljani. Za slovenske delavce veljajo enaki pravni predpisi kot za nemške. To velja zlasti za delovni čas, dopust in predpise v zvezi z varstvom pri delu. Državljani EU lahko v Nemčiji bivajo do treh mesecev brez dovoljenja. Če je bivanje daljše od treh mesecev, se je treba prijaviti na pristojnem uradu za prijavo prebivalcev. V skladu z zakonom o prostem pretoku v EU Urad za tujce po uradni dolžnosti izstavi le deklarativno dovoljenje za bivanje.
Koristne informacije nudi tudi slovenski zavod za zaposlovanje. Na zavodu svetujejo, da se je treba pred odhodom v tujino pozanimati, kakšni so v državi gostiteljici pogoji za priznavanje poklicnih kvalifikacij. V vsaki državi obstajajo regulirani poklici (npr. računovodja, učitelj, inženirji, zdravnik, veterinar, farmacevt, arhitekt, medicinska sestra, negovalec in drugi), za opravljanje katerih veljajo posebni pogoji. Posebej opozarjajo na raznoliko nacionalno zakonodajo, ki ureja pogoje za opravljanje samostojne obrtne ali druge regulirane dejavnosti ter izvajanje storitev.
Tudi slovenski spletni portali objavljajo delovna mesta v tujini. Iskalci dela v Nemčiji se lahko obrnejo na katero izmed zaposlitvenih agencij. Službo v Nemčiji je mogoče dobiti tudi drugače. Za tiste, ki nimajo večjih težav z jezikom, je najbolje, da neposredno pošljejo ponudbo podjetjem v branžah, kjer jih delo zanima.