Torek,
22. 12. 2020,
9.20

Osveženo pred

3 leta, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,58

Natisni članek

Natisni članek

WHO Južna Koreja Koronavirus COVID-19

Torek, 22. 12. 2020, 9.20

3 leta, 11 mesecev

BioNTech in Pfizer lahko v sredo začneta distribucijo cepiva v EU, v Srbijo cepivo prispelo danes

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,58
Cepivo na Kitajskem | Foto Reuters

Foto: Reuters

Ameriški Pfizer in nemški BioNTech lahko prve odmerke svojega cepiva proti covidu-19 na območju Evropske unije začneta dostavljati v sredo, so povedali v BioNTechu. Do sobote bi jih morali dostaviti v vse članice povezave, tako da bi cepljenja lahko začeli v nedeljo, je povedal glavni finančnik podjetja Sierk Poeting.

Izvršni direktor nemškega biotehnološkega podjetja Sean Marett pa je povedal, da bo do konca leta za članice unije na voljo 12,5 milijona odmerkov cepiva, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Odmerke cepiva sedaj hranijo v tovarni Pfizerja v Puursu v Belgiji, piše STA.

V BioNTechu tudi pravijo, da bi lahko v šestih tednih cepivo prilagodili novemu seva virusa, ki so ga ugotovili v Veliki Britaniji. Soustanovitelj podjetja Ugur Sahin je ob tem pojasnil, da gre za izključno tehnična razmišljanja, saj prilagoditev cepiva ni zgolj tehnično vprašanje, ampak je odvisna tudi od stališča regulatorja. Ob tem je menil, da je velika verjetnost, da bi bilo že sedanje cepivo učinkovito proti novemu sevu koronavirusa.

Velika verjetnost, da ne novi sev že v Nemčiji

Predsednik nemškega Inštituta Robert Koch Lothar Wieler je medtem danes ocenil, da obstaja zelo velika verjetnost, da je novi sev virusa že v Nemčiji, čeprav tega še niso potrdili. V Veliki Britaniji se je namreč pojavil že septembra, okužbe z njim pa so potrdili že na Nizozemskem in Danskem.

Cepivo Pfizerja in BioNTecha je prvo cepivo proti covidu-19, ki so ga doslej odobrili v Evropski uniji. V ponedeljek je zeleno luč cepivu najprej prižgala Evropska agencija za zdravila (Ema), nato pa je Evropska komisija izdala dovoljenje za njegovo pogojno uporabo na območju EU, še piše STA.