Sreda, 21. 11. 2012, 8.26
1 leto
Izrael in Hamas dosegla dogovor o prekinitvi ognja v Gazi
Prekinitev ognja je začela veljati ob 20. uri po srednjeevropskem času, je v Kairu skupaj z ameriško državno sekretarko Hillary Clinton objavil egiptovski zunanji minister Kamel Amr.
Če bo prekinitev ognja zdržala 24 ur, bo Izrael odprl meje z Gazo in omogočil lažji prehod oseb in tovora ter tako olajšal blokado območja, ki jo izvaja že od leta 2007. Garant dogovora bo Egipt.
Iz Bele hiše pa so sporočili, da je Obama že pohvalil Netanjahuja za odločitev, da sprejme dogovor o prekinitvi ognja. Pred tem je Netanjahuju tudi predlagal, naj sprejme predlog, ki ga je oblikoval Egipt, hkrati pa mu je zagotovil, da Izrael s tem dogovorom ohranja pravico do samoobrambe.
Dogovor je na novinarski konferenci, na kateri je egiptovski zunanji minister objavil novico o doseženem dogovoru med Izraelom in Hamasom, pozdravila tudi ameriška državna sekretarka Clintonova. Pri tem je izrazila upanje, da bo prišlo do celovitega mirovnega sporazuma v regiji. "Ni nadomestila za pravičen in trajen mir," je dejala. Napovedala je še, da si bodo ZDA skupaj z Egiptom in drugimi državami v regiji še naprej prizadevale pri naslednjih korakih v smeri proti temu, da bi "Izraelu zagotovili varnost, ljudem v Gazi pa izboljšali življenjske razmere".
Do napada v Tel Avivu je prišlo vsega nekaj ur pred dogovorom o prekinitvi ognja in neposredno med obiskom Clintonove ter generalnega sekretarja ZN Ban Ki Moona v Izraelu in Ramali. Clintonova in Ban sta nato odpotovala v Kairo, kjer sta se udeležila pogovorov o prekinitvi ognja. Ban je sicer nedolgo pred objavo novice, da je dogovor dosežen, izrazil dvom, da bi bil dogovor lahko dosežen kmalu, saj da je potrebno določiti "še veliko podrobnosti".
Oglasilo se je tudi devet slovenskih nevladnih organizacij in društev, ki so tako MZZ kot odbor državnega zbora za zunanjo politiko pozvali k sprejetju nujnih ukrepov in obsodbi nasilja v Gazi. Pozvali so h konkretnim ukrepom za izvajanje pritiska na Izrael in se zavzeli za sankcije proti judovski državi v Združenih narodih in na ravni Evropske unije. Izrazili so tudi prepričanje, da mora Slovenija v celoti podpreti palestinska prizadevanja za članstvo neodvisne države v ZN ter sprejem v druge mednarodne organizacije.