Torek,
21. 7. 2015,
12.43

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Grčija reforme Aleksis Cipras Siriza

Torek, 21. 7. 2015, 12.43

8 let, 6 mesecev

Grška vlada v parlament poslala predlog drugega zakonodajnega svežnja reform

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Grška vlada je v tamkajšnji parlament danes poslala predlog drugega zakonodajnega svežnja reform. Prvi paket reform je grški parlament sprejel prejšnji teden, drugega mora sprejeti v sredo.

Drugi paket vključuje prenos evropskih pravil o reševanju bank v nacionalno zakonodajo ter sprejetje zakona o pravdnem postopku z reformo civilnega pravosodnega sistema.

Nov preizkus trdnosti vlade Aleksisa Ciprasa Parlament bo o predlaganih zakonodajnih ukrepih grške vlade, ki so pogoj za nadaljnjo pomoč, glasoval v sredo, odločanje poslancev pa bo tudi vnovičen test trdnosti vlade Aleksisa Ciprasa, ki se je ob glasovanju o prvem paketu reformnih ukrepov moral soočiti z uporom znotraj Sirize, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Cipras je zato dan po uporu precejšnjega dela poslancev Sirize, ki so v parlamentu glasovali proti prvemu paketu reform in varčevalnih ukrepov, v zameno za tretji paket finančne pomoči Grčiji, preoblikoval vlado.

Sindikat ADEDY že napovedal proteste Drugi zakonodajni sveženj med drugim v grški pravni red vnaša evropska pravila o reševanju bank, ki so bila sprejeta leta 2013, ko so se v težavah znašle ciprske banke. Pravila zagotavljajo jamstvo vlog v višini do 100 tisoč evrov. Poslanci bodo odločali tudi o spremembah civilnega pravosodnega sistema, s katerimi naj bi pospešili postopke in zmanjšali njihove stroške.

Grški sindikat javnega sektorja ADEDY je napovedal, da bo v sredo zvečer, v času obravnave predlaganih reform, znova protestiral. V ponedeljek pa je med drugim že začela veljati prejšnji teden sprejeta višja stopnja davka na dodano vrednost na izdelke in storitve, ki se je zvišala s 13 na 23 odstotkov.