Petek,
18. 4. 2014,
21.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek

Petek, 18. 4. 2014, 21.49

8 let, 8 mesecev

Frančiškov učinek: škofije prodajajo palače

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Veliko tridnevje v Vatikanu je papež Frančišek zastavil v svojem slogu, z umivanjem nog ženskam. Še bolj pa po svetu odmeva prodaja dveh cerkvenih luksuznih stavb.

Na veliki četrtek, dan, ko se kristjani spominjajo utemeljitve maše z znamenitimi Jezusovimi besedami med lomljenjem kruha, "To je moje telo", je papež Frančišek tradicionalno umil noge dvanajsterici, ki simbolizirajo apostole. Nekoč je veljalo, da so v cerkvah duhovniki umivali noge izbranim uglednim starejšim možem. Papež Frančišek pa je že kot kardinal Bergoglio praviloma noge umival v zaporih, bolnišnicah ali zavetiščih za brezdomce.

Ne po pravilih Lani je na veliki četrtek umival noge mladoletnim zapornikom. Med njimi je bila tudi muslimanka, kar je nekatere v Vatikanu razjezilo, saj je s tem prekršil liturgična pravila.

Letos je noge umil štirim ženskam in osmim moškim v rimskem katoliškem domu za hudo bolne. Med njimi so bili štirje muslimani, trije tujci in 16-letnik.

Spomnil se je tudi zapornikov. V ječo Regina Coeli, ki jo iz slovenske zgodovine poznamo, ker so vanjo zapirali številne primorske antifašiste, je papež Bergoglio poslal več kot 1.200 lastnoročno podpisanih žepnih izdaj evangelija.

Odpoved cerkvenemu razkošju Svetovni mediji so se razpisali tudi o Frančiškovem učinku pri luksuznih cerkvenih palačah. Tako kot se je papež odpovedal bivanju v apostolski palači in je ostal v hostlu sv. Marte, se je tudi novoposvečeni škof v škotskem Paisleyju odločil, da se bo iz škofijske vile preselil v navadno župnišče. Pojasnil je, da podpira papežev poziv po "novi reformaciji" katoliške Cerkve. Njegovi predhodniki so doživljali kritike, ker so si postavili novo škofijsko stavbo za več kot 800 tisoč evrov.

Enako bo čez nekaj dni storil ameriški nadškof v Atlanti, Wilton Gregory. V razkošno rezidenco v elitni četrti, ki jo je škofija dobila v dar in za njeno obnovo vložila poldrugi milijon evrov, se je preselil januarja. Pred nekaj dnevi se je zaradi kritik srečal z verniki in duhovniki svoje škofije. Potem se je javno opravičil za gradbeno naložbo in napovedal prodajo vile.

Ženske, neprecenljivo darilo Na veliki petek, ko se kristjani spominjajo Jezusovega križanja in smrti, papež ni veliko govoril. Veliki petek je namreč edini dan v letu, ko maše ni, zato tudi ni bilo običajne jutranje maše, med katero papež rad veliko pove. Med popoldanskim bogoslužjem je pridigal Raniero Cantalamessa, kapucinski papeški pridigar.

Večer je papež tradicionalno končal v Koloseju, kjer so bili mučeni in ubiti številni kristjani. Letos je besedilo za 14 postaj križevega pota napisal nadškof Giancarlo Maria Bregantini. Med aktualnimi poudarki besedila je tudi to, da Jezus pričakuje, da ženskam zagotovimo varnost in jih dojemamo kot "neprecenljivo darilo vsega človeštva".