Sreda, 11. 2. 2015, 17.38
8 let, 7 mesecev
Evroskupina bo prisluhnila Grčiji, dogovora danes še ne bo
Evroskupina bo danes prvič pozdravila novega grškega finančnega ministra Janisa Varufakisa v svojih vrstah ter tako najprej prisluhnila ambicijam in načrtom nove grške vlade, je uvodoma povedal šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem, ki je prvi prispel na sestanek.
Grški finančni minister naj bi namesto podaljšanja drugega programa pomoči, nad katerim bdi trojka, ki je za Grke stigma socialnega zatona in izgube suverenosti, predlagal "premostitveni program", s katerim bi državi zagotovili potrebno financiranje do septembra. Do takrat naj bi se Grčija z evropskimi partnerji dogovorila o novem celovitem programu.
Grčija potrebuje rast in povečanje prihodkov skozi boj proti utaji davkov, da bi izšla iz krize, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na novinarski konferenci po srečanju v Atenah povedal Gurria. "Tu smo, da pri tem pomagamo," je dejal.
Cipras je povedal, da bodo v prihodnjih mesecih oblikovali komisijo strokovnjakov OECD in pooblaščencev grške vlade, ki naj bi poskrbela za uvajanje dogovorjenih ukrepov.
Cipras je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal, da bo reformni program temeljil na izhodiščih, ki jih je v nedeljo predstavil v grškem parlamentu.
Letošnji cilj za primarni presežek želi znižati s treh odstotkov na 1,5 odstotka BDP, ogromen dolg zmanjšati z zamenjavo obveznic, socialne težave ublažiti z zvišanjem minimalne plače in pokojnin ter okrepiti boj proti korupciji in izogibanju davkom.
Finančne potrebe želi pokriti z 1,9 milijarde evrov iz obresti na grške obveznice v lasti Evropske centralne banke (ECB), z izdajo osmih milijard zakladnih menic, zvišanjem nujne likvidnostne pomoči od ECB in neporabljenimi 11 milijardami za banke.
Dokončen dogovor v tem tednu ni verjeten, ministri naj bi danes sprejeli časovni načrt nadaljnjih korakov, podrobnejše odločitve pa na rednem sestanku v ponedeljek.
Slovenijo bo na zasedanju zastopal finančni minister Dušan Mramor.
"Danes smo se pogovarjali o finančnem položaju Grčije," je dejal Lavrov.
Kot je poročala ruska tiskovna agencija Interfax, je dodal, da tudi v Rusiji razmere trenutno niso preproste, in sicer "zaradi enostranskih, nelegitimnih potez naših zahodnih kolegov. A če bodo kakšne prošnje grške vlade, se bomo o tem, se razume, pogovorili."
Lavrov je med drugim še dejal, da sta z grškim kolegom govorila tudi o načrtovanem plinovodu pod Črnim morjem v Turčiji. Ta plinovod bi po njegovem mnenju Grčiji lahko koristil, ministra pa sta se strinjala, da bi bilo treba poleg tega okrepiti tudi sodelovanje na vojaškem področju.
Grška vlada pod taktirko levo usmerjenega premierja Aleksisa Ciprasa vzdržuje tesne odnose z Rusijo. Po besedah Kocjasa grška vlada ne podpira sankcij proti Moskvi. "Moramo najti druge instrumente," je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa še dejal Kocjas.