Sreda, 27. 8. 2014, 16.39
8 let, 7 mesecev
"Evropske komisije z manj kot devetimi ženskami ne bomo podprli"
"Evropske komisije z manj ženskami kot v sedanji ne bomo podprli," so opozorili evropski socialisti. Nezadovoljni so tudi evropski liberalci.
Voditelji članic EU naj bi v soboto na izrednem zasedanju v Bruslju odločili, kdo bo na visokem zunanjepolitičnem položaju nasledil Britanko Catherine Ashton in kdo bo v funkciji predsednika Evropskega sveta nasledil Belgijca Hermana Van Rompuya. Del kadrovske kombinatorike je tudi celotna sestava nove komisarske ekipe.
Juncker že vseskozi vztrajno poudarja, da želi zadostno število žensk, a številke ni konkretno opredelil. V Evropskem parlamentu pa so že pred poletnim premorom napovedali, da komisije z manj ženskami kot v sedanji ne bodo podprli. Evropski socialisti in liberalci sedaj v pričakovanju sobotnega vrha ponavljajo to opozorilo.
Svarila prihajajo tudi iz vrst evropskih liberalcev, tako zaradi pomanjkanja žensk kot zaradi politične neuravnoteženosti in neustrezne zastopanosti liberalcev na vodilnih položajih. "Zdi se, da predlagana komisija v marsičem ne bo izpolnila pričakovanj. Komisija, ki se trenutno nakazuje, za nas preprosto ni sprejemljiva," je v ponedeljek opozoril vodja evropskih liberalcev (Alde) Guy Verhofstadt.
"Prvič, trenutno šteje le štiri ženske. Drugič, jeziček na politični tehtnici se pretirano nagiba v korist konservativne Evropske ljudske stranke (EPP), saj je precej več kot polovica pričakovanih komisarjev iz te politične družine. In končno, glede na pričakovana imenovanja na vodilne položaje v evropskih institucijah grozi, da proevropske liberalne sile ne bodo zastopane," je nezadovoljstvo utemeljil Verhofstadt.
Slovenija je predlagala seznam, na katerem so premierka v odhodu Alenka Bratušek, evropska poslanka Tanja Fajon in zunanji minister Karl Erjavec. Več imen, vključno z ženskami, naj bi predlagali tudi Danska in Nizozemska; imena niso javno znana. Seznam naj bi poslal tudi Ciper, a po navedbah ciprskih medijev naj bi bila na njem dva moška. Pričakovati je, da bo žensko predlagala tudi Belgija, kjer se trenutno kot morebitna kandidata najresneje omenjata evropska poslanka desne sredine Marianne Thyssen in zunanji minister Didier Reynders.
Juncker naj bi tako po optimističnih izračunih uspel zbrati največ osem žensk. Omenja pa se tudi možnost, da naj bi Poljska, če Sikorskemu ne bi uspelo v bitki za visoki zunanjepolitični položaj, predlagala evropsko poslanko Danuto Hübner, s čimer bi bilo mogoče doseči število devet.