Nedelja,
1. 3. 2020,
9.47

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41

1

Natisni članek

Natisni članek

ameriške volitve ameriške volitve Donald Trump predsednik ZDA

Nedelja, 1. 3. 2020, 9.47

4 leta, 9 mesecev

Demokratsko predsedniško tekmo v Južni Karolini dobil Joe Biden

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,41

1

Joe Biden | Foto Reuters

Foto: Reuters

Nekdanji podpredsednik ZDA Joseph Biden je zmagal na sobotnih demokratskih strankarskih volitvah za izbiro predsedniškega kandidata v Južni Karolini, s čimer je svojo šepajočo kampanjo ohranil pri življenju pred super torkom, ko bodo 3. marca strankarske volitve in zborovanja v 14 zveznih državah, Ameriški Samoi in med demokrati v tujini.

Biden je zbral prepričljivih 48,4 odstotka glasov, na drugo mesto pa se je po preštetju skoraj vseh glasovnic uvrstil vodilni demokratski kandidat Bernie Sanders z okoli 20 odstotki.

Joe Biden je v mandatu ameriškega predsednika Baracka Obame živel bolj ali manj v njegovi senci. S predsednikom Trumpom pa se je že zapletel v spor zaradi njegovega sina, za katerega naj bi Trump od Ukrajine zahteval naj ga začnejo preiskovati.  | Foto: Reuters Joe Biden je v mandatu ameriškega predsednika Baracka Obame živel bolj ali manj v njegovi senci. S predsednikom Trumpom pa se je že zapletel v spor zaradi njegovega sina, za katerega naj bi Trump od Ukrajine zahteval naj ga začnejo preiskovati. Foto: Reuters

Tretji je bil milijarder Tom Steyer, ki je prejel 11,4 odstotka glasov, za njim pa so se zvrstili župan iz Indiane Pete Buttigieg (8 odstotkov), senatorka Elizabeth Warren iz Massachusettsa (7 odstotkov), senatorka slovenskega rodu Amy Klobuchar iz Minnesote in kongresnica s Havajev Tulsi Gabbard.

Raziskava, ki jo je objavil Washington Post, je pokazala, da imata Buttigieg in Klobucharjeva zelo šibko podporo temnopoltih volivcev. Bidnu pa je, kot kaže, uspelo ohraniti veliko prednost, ki jo je užival pri tej skupini volivcev, ki v Južni Karolini predstavljajo več kot polovico demokratskega volilnega telesa.

V to telo se je malce zažrl Steyer, ki temnopoltim obljublja reparacije za suženjstvo, kar pa je zadostovalo le za tretje mesto. Steyer, ki je v kampanjo v Južni Karolini vložil kar 23 milijonov dolarjev, je bil s tem razočaran in se je posledično že umaknil iz kampanje za predsedniško nominacijo, poročajo tuje tiskovne agencije.

V Južni Karolini je za strankarsko konvencijo julija v Wisconsinu na voljo le 54 delegatov, država pa je pomembna, ker ima veliko temnopoltih, ki so pomemben del demokratske volilne baze.

Nekoč vodilni demokratski predsedniški kandidat Biden je v Južni Karolini moral zmagati, Sandersu je drugo mesto dovolj, da ohrani položaj vodilnega pred super torkom, ko se bo kandidatom prvič doslej na glasovnicah pridružil tudi newyorški milijarder Michael Bloomberg, katerega premoženje je ocenjeno na 60 milijard dolarjev in ima dovolj denarja, da vodi kampanjo do takšnega ali drugačnega konca na konvenciji.

Trump arabia
Novice Teorija zarote: kako so dolarji potovali do Trumpa

Ameriški predsednik Donald Trump je Bidnovo zmago komentiral na svoj način. "Zmaga zaspanega Joa Bidna v Južni Karolini bi morala pomeniti konec šale od kampanje Mini Mika Bloomberga. Biden je razcepil številne glasove in jih veliko vzel Mini Miku po po njegovem najslabšem nastopu v zgodovini predsedniških soočenj," je sporočil Trump, ki v Južni Karolini ni imel težav.

Republikanska stranka te države se je namreč skupaj s še nekaterimi drugimi odločila, da strankarskih volitev ne bo izvedla, vse glasove delegatov za strankarsko konvencijo avgusta v Severni Karolini pa bo dobil Trump.