Sreda, 18. 12. 2013, 19.23
8 let, 7 mesecev
Bruselj grozi Rimu s sankcijami zaradi ravnanja z imigranti
Opozorila je, da EU ne bo mogla več pomagati Italiji, če imigrantom ne bo zagotovila ustreznih razmer.
Posnetki nastali manj kot tri mesece po dveh brodolomih ladje z imigranti Posnetek moških imigrantov, ki jih na zimskih temperaturah gole pregledujejo medicinske sestre in se nato postavijo v vrsto za dezinfekcijo proti garjam, je pred dnevi objavila italijanska televizija Rai. Danes pa je sprožil val ogorčenja tako v Italiji kot EU. Posnetki so nastali manj kot tri mesece po dveh brodolomih ladje z imigranti pri Lampedusi, ki sta zahtevala okoli 400 življenj.
Komisarka Malmström je obsodila "grozljive pogoje v mnogih sprejemnih centrih v Italiji, vključno s tistim na Lampedusi". Povedala je, da je EU že uvedla preiskavo. Posnetke iz centra na Lampedusi je označila kot grozljive in nesprejemljive ter napovedala, da bodo od italijanskih oblasti zahtevali pojasnila.
Potem ko je županja Lampeduse Giusi Nicolini v torek dejala, da posnetki spominjajo na koncentracijska taborišča in odgovornost za stanje v sprejemnem centru pripisala notranjemu ministrstvu, je danes italijanski premier Enrico Letta obljubil preiskavo in kaznovanje odgovornih.
Upravnik centra na Lampedusi Cono Galipo je zavrnil obtožbe. V pogovoru za radio je dejal, da so se imigranti sami slekli in goli postavili v vrsto, ker so bili nestrpni. Posnetke je po njegovih besedah namreč treba postaviti v kontekst. "Ravno smo sprejeli tri ladje imigrantov in nevarnost garjavosti je bila zelo visoka. Ko je malo ljudi, postopek običajno izvedemo na kliniki. Vendar jih je bilo takrat 104 in noben drug prostor ni bil na voljo," je dejal.
Sprejemni center na otoku ima 381 postelj, zato morajo migranti pogosto bivati v higiensko neustreznih pogojih in spati na prostem, medtem ko čakajo na premestitev v centre drugod po državi.
Potem ko je v brodolomu ob otoku oktobra umrlo 366 priseljencev, kar je bila najhujša tragedija imigrantov v Sredozemlju, so se okrepili pozivi k prenovi evropske politike do imigrantov in azila. Bruselj je tako pripravil predlog vrste ukrepov, s katerimi naj bi se izognili tovrstnim tragedijam. Obravnavali naj bi jih voditelji EU na vrhu, ki se bo začelo v četrtek.
EU je zaradi tragedije Rimu tudi dodelila 30 milijonov evrov pomoči za soočenje s prilivom priseljencev.