Četrtek,
23. 5. 2013,
6.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

usmrtitev terorizem Al Kaida Barack Obama

Četrtek, 23. 5. 2013, 6.44

8 let, 7 mesecev

Brezpilotna letala do zdaj ubila štiri ameriške državljane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pravobranilstvo ZDA je potrdilo, da so bili v napadih brezpilotnih letal do zdaj ubiti štirje ameriški državljani. Za tuje teroristične osumljence je to sicer stalna praksa.

Ameriški pravosodni minister Eric Holder je v pismu senatnemu pravosodnemu odboru zagovarjal uporabo brezpilotnih letal, ravno tako pa tudi usmrtitev zloglasnega Anvarja al Avlakija, ameriškega državljana, ki so ga ZDA ubile leta 2011 v Jemnu. Po njegovem mnenju je bil v zvezni državi Nova Mehika rojeni al Avlaki eden od najpomembnejših operativcev Al Kaide na arabskem polotoku, za ZDA pa je bil "vztrajna in neposredna grožnja".

V istem brezpilotnem napadu je umrl tudi naturaliziran ameriški državljan Samir Khan, ki naj bi urejal spletni časopis s teroristično vsebino, mesec pozneje so ameriške sile ubile tudi Avlakijevega 16-letnega sina Abdulrahmana, ki se je rodil v zvezni državi Kolorado. Četrta znana ameriška žrtev brezpilotnih letal je Jude Kenan Mohammad iz Severne Karoline, leta 2011 je bil ubit v Pakistanu.

Ameriški predsednik Barack Obama bo sicer v kratkem predstavil svoj protiteroristični program v govoru o nacionalni varnosti, v njem naj bi po napovedih zavzel tezo, da so brezpilotni napadi "nujni, zakoniti in pravični", je za BBC izjavil neimenovani funkcionar Bele hiše. Obamova administracija sicer ves čas trdi, da za tovrstne poboje obstajajo ustrezni postopki in pravne podlage, ter državljane poziva, naj ji glede tega zaupajo. V obdobju zadnjega predsednika so brezpilotna letala postala priljubljena metoda v vojni proti terorizmu.