Torek, 20. 5. 2014, 14.31
8 let, 7 mesecev
Bodo volitve v Ukrajini veljavne?
"Te volitve so slaba šala," je novinarjem Reutersa v Donecku v Ukrajini dejal 27-letni pripadnik proruskih sil: "Pravila igre so se spremenila, zato ni pomembno, ali volim ali ne. Kadar na volitvah zmagamo, rečejo, da so bile volitve neveljavne, kadar izgubimo, pa so to dobre volitve."
Pred nedeljskimi predsedniškimi volitvami v Ukrajini ima volilna komisija veliko težav z organizacijo volitev v vzhodni Ukrajini. Proruski separatisti si na vse načine prizadevajo, da bi volivcem preprečili prihod na volišča. Vodje volilnih komisij se bojijo, da jih bodo fizično napadli med pripravami volišč. Opazovalci celo poročajo, da so nekateri člani volilnih komisij, ki so pripravljali volišča, izginili, da so ugrabljeni ali pa so jih fizično napadli.
"Zavedamo se, da bo v Donecku in Luhansku težko organizirati normalne volitve," je priznal celo ukrajinskih notranji minister Arsen Avakov. V obeh regijah skupaj je skoraj 15 odstotkov vseh ukrajinskih volivcev.
Spremenili so tudi zakonodajo, ki ne zahteva več minimalne udeležbe na volitvah in tako omogoča, da so volitve veljavne, tudi če prebivalci vzhodnega dela države ne bi volili.
Toda Evropska skupnost je v zadnjem hipu parlamentarnim opazovalcev prepovedala obisk vzhodnega dela države, saj niso prepričani, da jim lahko zagotovijo varnost. Tam bodo zato volitve nadzorovali predstavniki OSCE.
V ukrajinske volitve so se vmešale tudi Združene države Amerike. Pretekli teden je Bela hiša Rusiji zagrozila, da bodo, če se bo Rusija vmešavala v ukrajinske volitve, poostrili sankcije.
Proruski oligarh, ki so ga obtoževali, da financira separatiste, je pred dnevi na presenečenje vseh izjavil, da je "Doneck lahko srečen le, če bo v združeni Ukrajini".
Mnogi menijo, da je njegova podpora volitev zagotovilo, da bodo volivci lahko volili. Obljubil je tudi, da bo organiziral sosedske straže iz vrst delavcev v svojih tovarnah, ki bodo volivcem omogočili prihod na volišča. Tudi ta bodo organizirana v njegovih podjetjih.
Glede na zadnje javnomnenjske raziskave bi Porošenko v prvem krogu dobil 34 odstotkov glasov, njegova najbolj resna nasprotnica Julija Timošenko pa le šest odstotkov. V prid zmagi Porošenka je tudi to, da bo boksarski prvak Vitalij Kličko, največja zvezda ukrajinskih protestov, namesto za predsednika kandidiral za župana Kijeva. Za to potezo naj bi se odločil zato, da bi Porošenku zmago morda omogočil že v prvem krogu volitev.