Nedelja,
17. 3. 2019,
15.44

Osveženo pred

5 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,36

1

Natisni članek

Natisni članek

maroš Šefčovič Zuzana Čaputova Bratislava Slovaška volitve

Nedelja, 17. 3. 2019, 15.44

5 let, 9 mesecev

Bo Slovaška dobila prvo predsednico v zgodovini države?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,36

1

Zuzana Čaputova | Foto Reuters

Foto: Reuters

Na Slovaškem je včeraj potekal prvi krog predsedniških volitev. Po uradnih volilnih izidih je največjo podporo volivcev prejela liberalna kandidatka zunajparlamentarne stranke Napredna Slovaška Zuzana Čaputova. Za njo je glasovalo 40,6 odstotka volivcev. V drugem krogu volitev bo njen protikandidat aktualni evropski komisar Maroš Šefčovič, ki je prejel 18,7 odstotka glasov. 

Alenka Bratušek
Novice Stranka Alenke Bratušek na evropske volitve s samostojno listo #video

"Podporo, ki sem jo prejela, sprejemam kot poziv k spremembam," je danes dejala 45-letna pravnica Zuzana Čaputova, ki je po poročanju tujih tiskovnih agencij na dobri poti, da postane prva ženska predsednica v zgodovini Slovaške. Že pred prvim krogom je zaradi svoje priljubljenosti veljala za favoritko.

Podpira jo tudi odhajajoči predsednik Slovaške

Med njenimi privrženci je tudi predsednik države Andrej Kiska. "Izkazalo se je, da želimo, da je naša država dostojna in poštena. Zuzana Čaputova je tista, ki lahko Slovaško izvleče iz krize," je na Facebooku zapisal odhajajoči predsednik, ki je podprl njeno kandidaturo.

Petinštiridesetletna pravnica Zuzana Čaputova je sicer zagrizena okoljska aktivistka in zagovornica istospolnih porok. | Foto: Reuters Petinštiridesetletna pravnica Zuzana Čaputova je sicer zagrizena okoljska aktivistka in zagovornica istospolnih porok. Foto: Reuters

Kandidatu, s katerim se bo v drugem krogu pomerila 30. marca, je Čaputova čestitala za rezultat in izrazila olajšanje, da se v drugem krogu ne bo pomerila s katerim od populističnih ali desničarskih kandidatov.

Prve ankete kazale zmago za Šefčoviča

Šefčovič  kandidira kot neodvisni kandidat, a ga je v volilno bitko dejansko poslala stranka Smer nekdanjega premierja Roberta Fica. Šefčovič je v primerjavi s Čaputovo izkušen politik, trenutno je na funkciji podpredsednika Evropske komisije, pristojen za energetsko unijo. 

Zuzana Čaputova in protikandidat Maroš Šefčović | Foto: Reuters Zuzana Čaputova in protikandidat Maroš Šefčović Foto: Reuters

Dvainpetdesetletnik, ki ne želi biti označen za "gospoda iz Bruslja", se je ob objavi kandidature 18. januarja takoj zavihtel na prvo mesto v anketah, s katerega pa ga je nato pred dvema tednoma Čaputova izrinila z ogromno prednostjo - ena izmed anket ji je napovedala celo 52,9-odstotno podporo, Šefčoviču pa zgolj 16,7-odstotno.

Bojazen pred Harabinom

Pred volitvami je v Bratislavi vladala bojazen, da bi se v drugi krog uspelo prebiti tudi skrajnemu populistu, Rusiji in tradicionalnim krščanskim vrednotam naklonjenemu sodniku vrhovnega sodišča Štefanu Harabinu ali celo vodji skrajno desne Ljudske stranke - Naša Slovaška (LSNS) Marianu Kotlebi.

Sodnik slovaškega vrhovnega sodišča Štefan Harabin
 | Foto: Reuters Sodnik slovaškega vrhovnega sodišča Štefan Harabin Foto: Reuters

Harabin je v soboto po uradnih volilnih izidih, ki jih je objavila državna volilna komisija v Bratislavi, prejel 14,3, Kotleba pa 10,4 odstotka glasov volivcev. Prestali kandidati - vseh je bilo kar 13 - so prejeli manj kot šest odstotkov glasov.

Volilo je nekaj manj kot polovica volilnih upravičencev

Volilna udeležba v prvem krogu predsedniških volitev je bila 48,7-odstotna, to pomeni, da se je volitev udeležilo več kot 2,1 milijona volilnih upravičencev.

Drugi krog volitev bo potreben, ker besedilo slovaške ustave glede zmage v prvem krogu ni povsem jasno. Večina pravnih strokovnjakov se nagiba k dobesednemu tolmačenju, kar pomeni, da mora kandidat za zmago v prvem krogu dobiti absolutno večino vseh volilnih glasov, kar je več kot 2,2 milijona. Kljub močni in prepričljivi podpori v prvem krogu pa ta ni bila dovolj, da bi bila Čaputova izvoljena že včeraj. 

Zuzana Čaputova | Foto: Reuters Foto: Reuters

Podpora 45-letni politični neznanki, katere stranki medtem že napovedujejo svetlo prihodnost v slovaški politiki, se je sicer v zadnjih tednih v javnomnenjskih raziskavah več kot podvojila. Čaputova se je, tako kot več deset tisoč drugih Slovakov, udeležila protesta proti umoru novinarja Jana Kuciaka in njegove zaročenke februarja lani. 

Igor Šoltes, Boris Štefanec, Argument
Novice Evropske volitve: Erjavec se pogovarja tudi s Šoltesom