Petek, 17. 12. 2021, 6.42
2 leti, 11 mesecev
Nekatere države spet zapirajo javno življenje
Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se bodo danes ponovno odprli gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi preostali javni prostori. Dunaj bo z delnim odprtjem počakal do ponedeljka. Za necepljene se zaprtje v Avstriji nadaljuje. Slovaška bo sprostila covidne ukrepe, a uvedla policijsko uro. Danska zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore, otroci bodo na počitnicah dalj časa, saj želijo omejiti stike. Tudi v Grčiji so odkrili okužbe z novo različico omikron, v luči kritik pa sproščajo pogoje vstopa v državo.
V nedeljo se je v Avstriji končalo tritedensko strogo zaprtje javnega življenja, ki je veljalo tudi za cepljene proti covid-19 in prebolevnike. Pri tem so se posamezne zvezne dežele v strahu pred omikronom odločile, da bodo ukrepe odpravljale postopno oz. s tem počakale.
Nekatere avstrijske dežele danes odpirajo javne prostore
V Zgornji Avstriji se danes ponovno odpirajo vse trgovine, storitveni obrati, gostinski in namestitveni obrati ter preostali javni prostori.
V deželah Gradiščanska, Tirolska in Predarlsko so vsi javni objekti odprti že od nedelje, medtem ko so na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji s ponedeljkom odprli le neživilske trgovine. V teh štirih deželah bodo danes odprli gostinske lokale in nastanitvene objekte.
Na Dunaju bodo z odprtjem restavracij in hotelov počakali do ponedeljka.
Za necepljene se zaprtje nadaljuje
Zaprtje za tiste, ki se proti covid-19 niso cepili in ga tudi niso preboleli, se medtem nadaljuje. Bo pa cepljenje proti covid-19 od februarja v Avstriji obvezno.
Glede na uradne podatke sicer število okužb z novim koronavirusom v zadnjih dveh tednih upada po vsej državi. Prav tako v Avstriji za zdaj še ni prevladala različica omikron.
Slovaška sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro
Slovaki se lahko po omilitvi ukrepov, ki so ljudem dovoljevali izstop iz hiše le iz nujnih razlogov, od danes ponovno prosto gibljejo v javnosti. Po državi bo sicer med 20. in 5. uro zjutraj prepovedano zadrževanje zunaj, razen v nujnih primerih, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Zbiranje posameznikov iz različnih gospodinjstev je zdaj omejeno na šest ljudi. Sprostitev ukrepov zajema tudi ponovno odprtje muzejev, galerij, razstav in knjižnic, ki pa ne smejo izvajati skupinskih dejavnosti ali vodenih ogledov. Z negativnim testom na koronavirus se je mogoče udeležiti verskih obredov in uporabiti žičniške naprave na smučiščih.
Že od 10. decembra so za cepljene in prebolele ponovno odprte tudi trgovine.
Gostinski lokali ostajajo zaprti
Gostinski lokali na Slovaškem za zdaj ostajajo zaprti. Dovoljen je sicer prevzem obrokov za s seboj. Hoteli in drugi nastanitveni obrati bodo lahko svoje restavracije in bare ponovno odprli po 25. decembru, vendar bodo morali gostje izpolnjevati pogoj PC.
Šole lahko z izjemo prvih štirih razredov pouk izvajajo le prek spleta, čemur mnogi državljani nasprotujejo.
Med nasprotniki ukrepov tudi nekdanji slovaški premier
Med nasprotniki strogih protikoronskih ukrepov je tudi nekdanji socialdemokratski slovaški premier Robert Fico, ki mu zato celo grozi zaporna kazen. V četrtek je namreč pozval k protestu proti vladnim politikam v boju s pandemijo, saj da skuša vlada s strogimi ukrepi dejansko omejiti svobodo izražanja v državi. A ko je želel ob začetku protesta dati izjavo za medije, ga je aretirala policija, aretacijo pa so v živo predvajali na televiziji.
Fico jo je označil kot "konec demokracije na Slovaškem", njegov odvetnik, nekdanji notranji minister Robert Kalinak, pa za grobo kršitev zakonodaje. Fica namreč po njegovih besedah ščiti poslanska imuniteta in mu smejo zato svobodo gibanja omejiti zgolj s privolitvijo parlamenta.
Policija je danes potrdila, da je bil 57-letni politik, trenutno poslanec, obtožen spodbujanja sovraštva, za kar bi ga lahko doletela zaporna kazen, poroča dpa. Od 25. novembra so sicer na Slovaškem zaradi pandemije prepovedana zborovanja, a Fico vztraja, da njegov protest to ne bi bil, saj bi večinoma potekal v obliki konvoja avtomobilov.
Slovaška je konec novembra zaradi visokega števila okužb in nizke stopnje precepljenosti uvedla dvotedensko zaprtje javnega življenja po vsej državi. V celoti je cepljenih manj kot polovica prebivalcev, kar je eden najnižjih deležev precepljenosti med državami Evropske unije. Oblasti želijo cepljenje spodbuditi na različne načine. Starejši od 60 let bodo tako po novem ob cepljenju proti covid-19 prejeli 300 evrov, je prejšnji teden odločil slovaški parlament.
Danska zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore
Danske oblasti so danes sporočile, da bodo zaradi rekordnega števila okužb z novim koronavirusom zaprle kinodvorane, gledališča in koncertne dvorane ter omejile delovni čas gostinskih lokalov. Gre za prve resnejše ukrepe, ki vključujejo popolno zaprtje določenih objektov, odkar je država septembra odpravila vse omejitve.
Vlada namerava začasno zapreti tudi druga javna mesta, kjer se zbirajo ljudje, kot so muzeji in zabaviščni parki. Restavracije in nočni klubi bodo morali svoja vrata namesto ob polnoči zapreti ob 23. uri, po 22. uri pa bo prepovedana prodaja alkohola, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Omejiti želijo stike
"Omejiti moramo svoje aktivnosti. Vsi moramo omejiti svoje družbene stike," je izjavila danska premierka Mette Frederiksen. "Naš cilj je še vedno ohraniti družbo čim bolj odprto," je dejala in dodala, da bi se omejevalnim ukrepom, kakršni so bili v veljavi spomladi 2020, lahko izognili, saj so na voljo cepiva.
Ukrepe, ki so bili objavljeni po srečanju strankarskih voditeljev, mora uradno potrditi še parlament.
Otroci na daljše počitnice
Frederiksenova je dodala, da vlada za razliko od prejšnjih valov tokrat še vedno načrtuje ponovno odprtje šol po počitnicah. Te bodo namesto od 17. decembra do 3. januarja trajale od 15. decembra do 5. januarja.
Sprejeti ukrepi predstavljajo pomemben preobrat za državo, ki je 10. septembra odpravila vse omejitve. V začetku novembra je sicer ponovno uvedla covidno potrdilo, prejšnji teden pa napovedala prvi krog omejitev.
Ker v državi vsakodnevno beležijo rekordno število okužb, je vlada pospešila cepljenje s poživitvenimi odmerki cepiva proti covid-19, odobrila zdravljenje s tabletami ameriškega proizvajalca Merck v primeru resnega poteka bolezni in začela cepiti otroke, stare od pet do 11 let.
Po navedbah Frederiksenove je skandinavska država v zadnjih 24 urah zabeležila nov rekord. Okužbo s koronavirusom so namreč potrdili pri 11.194 osebah. Danska je prav tako ena izmed držav z največjim številom potrjenih okužb z različico omikron. V zadnjem dnevu so zabeležili več kot 2.500 primerov te, domnevno bolj prenosljive različice. Trenutno je hospitaliziranih približno 500 ljudi, od tega jih je nekaj deset na intenzivni negi.
Grčija v luči kritik sprošča pogoje vstopa v državo
Grška vlada je po številnih kritikah voditeljev članic EU omilila načrtovane strožje zahteve glede testiranja na koronavirus za ljudi, ki vstopajo v državo. Od nedelje bo za vstop zadostoval negativen izvid hitrega testa, ki ni starejši od 24 ur, ali testa PCR, ki ni starejši od 72 ur.
Grčija želi z ukrepom, ki bo praviloma veljal do 10. januarja, preprečiti nadaljnje širjenje nove in bolj nalezljive različice omikron. Doslej so v državi potrdili 17 primerov okužbe s to različico.
Grčija je sprva v sredo napovedala, da bo moral od nedelje vsak, ki bo vstopil v Grčijo, pokazati negativen izvid testa PCR, ki ni starejši od 48 ur.
Vendar so na četrtkovem vrhu EU voditelji držav članic, med katerimi sta bila tudi francoski predsednik Emmanuel Macron in nemški kancler Olaf Scholz, nasprotovali obveznemu testiranju PCR za potnike v EU. Zavzeli so se za usklajen pristop pri odzivanju na krizo med članicami EU in nasprotovali enostranskim ukrepom v nekaterih članicah, med drugim v Italiji, Grčiji in na Irskem.
Negativen izvid testa na okužbo s koronavirusom je namreč za cepljene in prebolele od četrtka potreben tudi za vstop v Italijo. Drugi bodo morali poleg tega še v petdnevno karanteno. Izjema so obmejni prebivalci in čezmejni delavci. Ob koncu karantene bodo morali predložiti še en negativen izvid testa na novi koronavirus, ukrep pa bo predvidoma veljal do 31. januarja.
10