Ponedeljek,
9. 9. 2013,
16.33

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Italija kriza

Ponedeljek, 9. 9. 2013, 16.33

8 let, 8 mesecev

Ali bo Berlusconi lahko ostal v politiki?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Italijanska politika je začela odločati, ali naj Berlusconija zaradi korupcije pošlje domov.

Ne da je vsa Italija za diskvalifikacijo Berlusconija, a veliko, celo večina političnih strank se zaveda, da je priložnost, da ga politično umorijo, enkratna. No, tveganje je veliko. Berlusconi namreč grozi, da bo v primeru, da bo za njegovo izključitev glasovala Demokratska stranka premiera Enrica Lette, njegova stranka Ljudstvo svobode izstopila iz vladne koalicije in povzročila padec vlade. Tega si Italija ne more privoščiti.

Ali naj za obsojenega zaradi korupcije velja protikorupcijski zakon? V bistvu o tem je ob 15 uri začela odločati komisija italijanskega senata, ki je pristojna za vprašanje imunitete. V praksi odloča o Berlusconijevi izključitvi, sklicuje pa se na protikorupcijski zakon Severino. Tega so sprejeli lani pod tehnično vlado premiera Montija, določa pa, da pravnomočno obsojeni na več kot dve leti zaporne kazni ne smejo biti člani parlamenta in ne smejo kandidirati na volitvah najmanj šest let.

Če bi torej senatorji odločili, da zakon Severino velja tudi za senatorja Berlusconija, bi to petkratnemu italijanskemu premierju, zadnjih 20 let pa tako ali drugače prvemu italijanskemu politiku, preprečilo sodelovanja na prihodnjih volitvah.

Berlusconi se na vse pretege trudi ostati v politiki Berlusconi je bil 1. avgusta na zadnji italijanski sodni instanci, na rimskem kasacijskem sodišču, obsojen na dve leti zapora zaradi davčnih utaj, korupcije in zlorabe položaja v primeru Mediaset. Sam je prepričan, da je bil proces politično motiviran in da je šlo za zaroto "levega" sodstva , "rdečih tog", kot je imenoval sodnike. Kazen je bila samodejno skrajšana na 12 mesecev. Sam se lahko odloči, ali bo 12 mesecev odsedel v hišnem priporu, za italijanske zapore je namreč pri 76 letih prestar, ali pa bo namesto tega opravljal javna dela. Berlusconi se je že odločil za javna dela. Izključitev iz politike je zanj zato hujša kot prestajanje kazni.

Kdo je za in kdo je proti Sile v 23-članskem senatnem odboru niso razporejene najbolj v prid Berlusconiju, večina strank se namreč zavzema za njegovo izključitev, med njimi koalicijska partnerica Demokratska stranka premiera Lette in tretja največja stranka v parlamentu gibanje Pet zvezd. Proti izključitvi so seveda v Berlusconijevi stranki Ljudstvu svobode in v Severni ligi. Čeprav je Ljudstvo svobode protikorupcijski zakon lani podprlo, zdaj pravijo, da se ta ne more nanašati na kazniva dejanja, ki so se zgodila pred njegovim sprejetjem. Ljudstvo svobode hoče, da pred odločitvijo italijanskega senatnega odbora svojo odločitev pove tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, na katero se je obrnil Berlusconi.

Ne skrbite, vlada ne bo padla Ob 15h se je torej zbral 23-članska senatna komisija, zasedanje odpira Berlusconijeva obramba, se pravi senatorji Ljudstva svobode in drugi na njegovi strani. Kar od sedem do deset dni časa imajo za Berlusconijev zagovor. Odbor pa mora najpozneje do konca sporočiti svojo odločitev. Odločitev zelo skrbi Evropo. Padec italijanske vlade bi, če bi se zgodil – se pravi, če bi Berlusconija vrgli iz politike in bi njegova stranka uresničila grožnjo ter izstopila iz vlade – torej spet zamajal šibko italijansko gospodarsko okrevanje. Premier Letta je pred dnevi za BBC odločno odvrnil: "Ni vam treba skrbeti, to odločanje ne bo povzročilo padca vlade."