Sreda, 17. 10. 2018, 12.44
6 let, 2 meseca
Župani s skupno izjavo ostro proti napovedi zaprtja poslovalnic NLB #video
Skupno deset županov se je danes zbralo na novinarski konferenci v Črni na Koroškem, kjer so podpisali izjavo, naslovljeno na vodstvo NLB in vlado Marjana Šarca, v kateri ostro nasprotujejo napovedim NLB, da zapre 15 poslovalnic. Menijo, da odločitev banke ni državotvorna in da je diskriminatorna predvsem do obmejnih občin in do starejših.
Potem ko je NLB prejšnji teden sporočila, da mora zato, ker Slovenija ni izpolnila prvotne zaveze Evropski komisiji za delno privatizacijo NLB do konca leta 2017, zapreti 15 poslovalnic, večino od teh že z decembrom, se vrstijo protesti iz občin, kjer je načrtovano zaprtje poslovalnic. Župani so, kot so poudarili danes, odločeni vztrajati, da se zaprtje ne sme zgoditi.
Razočarani in ogorčeni nad sklicevanjem na zaveze EK
Prepričani so, da je bila odločitev sprejeta izključno v Ljubljani, zato so še bolj razočarani in ogorčeni nad sklicevanjem na zaveze Evropski komisiji, so opozorili. Kot je dodala županja Občine Črna na Koroškem Romana Lesjak, namreč do zdaj nihče še ni videl dokumenta, ki bi izkazoval te zaveze, našli so le nekakšna priporočila banki k razmisleku o tem. Medtem pa vodstvo NLB za pogovore z župani nima časa najmanj do 15. novembra, je dejala.
"Ne smejo na nas gledati kot na strošek"
Ne glede na to pa meni, da bi se morala NLB pri odločitvi, katere poslovalnice zapreti, opirati na druge kriterije, ne na donosnost posamezne poslovalnice. "Ne smejo na nas gledati kot na strošek," je dejala Lesjakova, ki se, tako kot tudi mnogi drugi župani, boji nadaljnjega zapiranja institucij, pomembnih za dostop do javnih storitev.
Župan Občine Križevci Branko Belec je prepričan, da je najbolje, da se glede napovedanega zaprtja vsaj do prodaje NLB, ki je v teku, nič ne zgodi. "Mogoče bo pa novi gospodar, novi lastnik drugače gledal na to poslovanje," je dejal.
Sok: Gre za sistemsko ravnanje
"Država bi morala svoja obmejna območja utrjevati, ne pa slabiti," je opozoril župan Občine Ormož Alojz Sok. Dejal je, da Slovenija ukinja marsikaj, medtem ko sosednje države tega ne delajo in, nasprotno, krepijo svoja obmejna območja. To je ponazoril s predstavitvijo vlaganj prek meje na Hrvaškem, spomnil pa je tudi na naložbe, ki jih Madžarska namenja svoji manjšini v Sloveniji.
Menil je, da primeri, kot je ukinjanje poslovalnic NLB, niso sporadični, ampak gre za sistemsko ravnanje. "Oblast se ne zaveda, kako pomembno je obdržati prebivalstvo ob meji," je dejal Sok.
3