Četrtek, 29. 1. 2015, 17.44
5 let, 11 mesecev
Združenji občin s finančnim ministrom podpisali dogovor
Minister za finance Dušan Mramor dogovor ocenjuje kot velik dosežek, v občinah pravijo, da gre za kompromis, vladi pa se zahvaljujejo za dialog.
Pri sredstvih za sofinanciranje investicij po 21. členu zakona o financiranju občin je v dogovoru določeno, da se občinam v letošnjem letu izplača investicijski transfer v višini enega odstotka skupne primerne porabe občin, razlika do dveh odstotkov pa naj bi se zagotovila z dogovorom o višini povprečnine v letu 2016.
Vlada bo hkrati z rebalansom letošnjega državnega proračuna v DZ posredovala tudi predlog zakona o interventnih ukrepih za uravnoteženje javnih financ občin. Kot je ob podpisu dogovora dejal finančni minister, gre za prvi paket, s katerim gredo naproti občinam in jim poskušajo olajšati delovanje.
Po drugi strani pa so občine po njegovih besedah razumele, "kaj so cilji Slovenije kot celote, kaj so naše zaveze in na kakšen način želimo fiskalno stabilizirati državo in so nam šle naproti, s tem da so pristale na znižanje določenih transferov iz državnega v občinske proračune". Mramor meni, da je to velik dosežek.
"Verjamem, da nismo ne eni ne drugi pretirano zadovoljni, ampak to pomeni, da je kompromis soliden," je dejal Smrdelj in dodal, da je predvsem velika vrednost, da so se dogovorili, da bodo v naslednjih tednih in mesecih iskati dobre rešitve znotraj predpisov in zakonodaje, da se občine razbremeni tistih stroškov, ki niso najbolj potrebni, predvsem pa takšnih in drugačnih administrativnih ovir.
Tudi Aleksander Jevšek se je zahvalil vladni strani, da je vzdrževala dialog, ki ga je bilo v preteklih letih manj. Z vsebino dogovora niso zadovoljni, zadovoljni pa so z vladnimi prizadevanji, da se doseže dogovor, in da so občine obravnavali kot partnerja.
Končni dogovor je, da solidarnostne izravnave ne bo, tako prihranek iz tega naslova znaša 8,6 milijona evrov. Pri povprečnini je prihranek 40 milijonov evrov, pri investicijskih transferjih pa 10 milijonov evrov. Po ministrovih besedah so tako prihranili okoli 60 milijonov evrov, razlika med načrtovanim in z občinami doseženim prihrankom pa je 30 milijonov evrov.
Po navedbah finančnega ministrstva bo občinam iz naslova primerne porabe v letu 2015 pripadalo 1,059 milijarde evrov, od tega bodo 41 milijonov evrov prejele kot finančno izravnavo iz državnega proračuna. V letu 2014 je primerna poraba znašala 1,099 milijarde evrov oziroma 40,5 milijona več kot letos.
Povprečnina je na prebivalca ugotovljen primeren obseg sredstev za financiranje z zakonom določenih nalog občin. Je osnovi faktor pri izračunu sredstev, ki posamezni občini pripadajo za financiranje iz zakonov izhajajočih nalog (primerna poraba). V izračunu primerne porabe so sicer upoštevane tudi posebnosti posamezne občine, na primer glede površine, števila prebivalcev, dolžine občinskih cest, deleža mlajših in starejših prebivalcev.
Za financiranje primerne porabe občinam pripada delež dohodnine, vplačane v predpreteklem letu. Če ta sredstva ne zadoščajo, zakon predvideva finančno izravnavo oziroma kritje razlike iz proračuna. Ker je dohodnina iz leta 2012 zadostovala za primerno porabo občin, te lani niso prejele finančne izravnave.