Četrtek,
13. 2. 2025,
14.16

Osveženo pred

34 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

Natisni članek

Andreja Katič kadrovska stiska prostorska stiska protest pravosodni policist zapor

Četrtek, 13. 2. 2025, 14.16

34 minut

Zaposleni v zaporih od vlade zahtevajo takojšnje reševanje aktualne problematike #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

Zaposleni v zaporih so ob 11. uri z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi jim je prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki so jo pozvali k takojšnemu ukrepanju in reševanju aktualne problematike.

Delovne razmere v slovenskih zaporih so slabe, zato so se vsi zaposleni v zaporskem sistemu v Sloveniji odločili za opozorilni protest, je za STA poudaril predsednik konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Leon Lobe. Poleg pravosodnih policistov so med zaposlenimi tudi strokovni delavci, inštruktorji in strokovno tehnično osebje.

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. | Foto: Ana Kovač Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. Foto: Ana Kovač

"Razmere so nevzdržne, prišli smo do točke, da tako ne gre več naprej," je poudaril Lobe. Na današnjem protestu so predstavili tudi protestne zahteve, ki jih bodo naslovili na vlado in na pristojne organe. Če posluha ne bo, pa bodo sindikalne aktivnosti zaostrovali, je poudaril Lobe in dodal, da se je status zaposlenega v slovenskem zaporskem sistemu v zadnjih letih poslabšal. "Naše delo ni več ovrednoteno in cenjeno, predvsem pa je zapostavljeno," je dejal.

Ob 11. uri so tako z enournim opozorilnim protestom pred vsemi slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na nevzdržne delovne razmere. Pred ljubljanskim zaporom na Povšetovi jim je prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič, ki so jo pozvali k takojšnemu ukrepanju in reševanju aktualne problematike. Nejevoljo zaposlenih v zaporskem sistemu obžaluje, a razume.

Protestnikom je pred zaporom na Povšetov prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič. | Foto: Ana Kovač Protestnikom je pred zaporom na Povšetov prisluhnila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič. Foto: Ana Kovač

Sindikat: Zaporski sistem je že dolgo zanemarjen

Zaposleni v zaporih že dolgo opozarjajo na kadrovsko stisko in prezasedenost slovenskih zaporov ter na številne nepravilnosti pri prehodu na nov sistem plač v javnem sektorju. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je ob napovedi protesta dejal, da je zaporski sistem, kar zadeva kadre, zanemarjen že dalj časa, v zadnjem času pa se predvsem zaradi večjega števila tujcev in domnevnih tihotapcev nezakonitih prebežnikov v zaporih spopadajo z rekordno prezasedenostjo.

Od pristojnih zahtevajo izrabo vseh pravnih sredstev za reševanje problematike prezasedenosti v zaporih, predvsem "v obliki transferjev po uradni dolžnosti, premeščanja zaprtih tujcev v njihove matične države v obliki transferjev, s čim večjo izvedbo pogojnih odpustov, amnestijami in ostalimi ukrepi".

Zahtevajo tudi takojšnjo uveljavitev že pripravljenih normativov in standardov v zaporskem sistemu ter da se njihovo delo primerno ovrednoti z dodatki, ki jim pripadajo po obstoječi kolektivni pogodbi za javni sektor. Ena njihovih glavnih zahtev je tudi čimprejšnja odprava plačnih anomalij v novi plačni reformi, je dejal.

V kolikor vlada zanje ne bo imela posluha, bodo primorani zaostrovati sindikalne aktivnosti, je še napovedal Lobe. Na kakšen način bodo stopnjevali pritisk, pa ni želel razkriti, saj da je še prezgodaj.

Fotogalerija
1
 / 14

Protesta se je udeležilo več deset zaposlenih, ki so med drugim opozorili na težke delovne razmere in nizke plače. "Pravosodni policist začetnik ima 820 evrov osnovne neto plače, sam pa imam kot pravosodni policist, ki mu ne manjka več veliko do upokojitve, 1200 evrov neto plače," je povedal Robert Čelič. Nekaj po njegovih besedah nanesejo še dodatki in nadure, a zahtevajo tudi toliko več dodatnega dela. Koliko bo znašala njegova plača po novem plačnem sistemu, še ne ve, saj jo bodo prejeli v petek, boji pa se, da bo "celo 100 evrov bruto manjša", je dejal.

Protestni shod zaposlenih je "v smislu klica na pomoč", kot se je izrazil, podprl tudi direktor zapora na Dobu Zoran Remic. Opozoril je, da delo v njihovem zaporu poteka v resnično nevzdržnih razmerah. "Danes je denimo zaprti del 136-odstotno zaseden, nekateri oddelki pa tudi 175-odstotno," je opozoril.

enourni protestni shod, zapor, Dob | Foto: STA Foto: STA

Najbolj jim primanjkuje pravosodnih policistov. "Trenutno jih je 25 odstotkov manj, kot jih je bilo še leta 2022," je ponazoril. Posledično morajo obstoječi zaposleni opraviti toliko več nadur. "Samo lani so podpisali dodatna soglasja za izvajanje nadurnega dela nad 170 nadur," je dejal. Zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov odpade tudi veliko prevozov obsojencev na sodne obravnave. "Nikoli ni bilo rožnato, ampak letos je res alarm in ta trenutek še ne vemo, kako bomo letos opravili vse nujne naloge," je opozoril.

enourni protestni shod, zapor, Dob | Foto: STA Foto: STA

Več dela imajo po njegovih besedah tudi zato, ker se povečuje število zaprtih tujcev in ker se povečuje število izrednih dogodkov. "Slednji so se v zadnjih letih podvojili," je opozoril. 

Ministrica za pravosodje Andreja Katič, generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen in namestnik generalnega direktorja Denis Perše so se odzvali na napovedane aktivnosti sindikata.
Novice Katič obžaluje protest zaposlenih v zaporih in napoveduje rešitve
Dob, zapor na Dobu
Novice Prezasedenost in kadrovska podhranjenost najbolj pereči temi v zaporih
zapor
Novice Vlada izdala odlok o zaostrenih varnostnih razmerah v zaporih