Sobota,
1. 7. 2023,
9.09

Osveženo pred

1 leto, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09

Natisni članek

Natisni članek

inflacija cene prehrana

Sobota, 1. 7. 2023, 9.09

1 leto, 4 mesece

Začenja se šestmesečno spremljanje cen v prehranski verigi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,09
trgovina, izdelki, police | V veljavo je stopila uredba, na podlagi katere bodo spremljali cene v prehranski verigi. | Foto STA

V veljavo je stopila uredba, na podlagi katere bodo spremljali cene v prehranski verigi.

Foto: STA

Veljati je začela odredba o obveznem rednem pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, po kateri bodo morali kmetje, posredniki, živilska industrija in trgovci mesečno sporočati podatke o količinah, poreklu in cenah določenih kmetijskih proizvodov in živilskih izdelkov v prehranski verigi. Vlada je ob sprejemu uredbe napovedala, da želi z njo omejiti naraščanje cen hrane. 

Spremljanje cen hrane je konec maja ob prvem letu delovanja vlade napovedal premier Robert Golob. Kot je dejal, želi vlada ugotoviti, "kdo v verigi ima neupravičene dobičke in oderuške marže".

Z ukrepom želi vlada spremljati, analizirati in kontrolirati gibanje cen določenih proizvodov v prehranskem sektorju ter tako pridobiti podatke o stanju v verigah preskrbe s hrano. Predstavniki vlade naj bi na podlagi teh dognanj nato "v intenzivnem dialogu s ključnimi deležniki prehranske panoge" iskali učinkovite načine za obvladovanje cen v prehranski verigi.

Nakup v trgovini
Novice Vlada z novelo zakona omogoča zbiranje podatkov v prehranski verigi

Zavezanci od mikro do velikih podjetij

Odredba določa obveznost zavezancev za mesečno pošiljanje podatkov o odkupnih oziroma prodajnih ponderiranih cenah na enoto, o odkupljeni oziroma prodani količini ter o poreklu kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov.

Zavezanci za poročanje so pridelovalci, posredniki, predelovalci in trgovci, torej deležniki v celotni verigi preskrbe s hrano od mikro do velikih podjetij.

Skladno z odredbo bodo zbirali cene in količine ter poreklo v sektorjih žit, mesa, mleka, jajc, sadja in zelenjave. Zavezanci bodo podatke poročali v informacijski sistem ministrstva, ki ga je vzpostavila agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja (ARSKTRP).

Razširjena košarica osnovnih živil

Od kmetijskih pridelkov bodo morali zavezanci poročati podatke o pšenici, govejem mesu za kakovostni tržni razred A-R2, svinjskem mesu za kakovostni razred S, piščančjem mesu za prsni file in bedra perutnine vrste Gallus domesticus, nepredelanem svežem mleku, jajcih hlevske reje kategorije M in L ter svežih jabolkih. Podatki bodo morali biti v ustreznih količinah na tono, na sto kilogramov oziroma sto kosov.

Novice Vabilo na strokovni posvet o pomenu povezovanja pridelane hrane ter partnerskega povezovanja v celotni prehranski verigi

Od živilskih izdelkov bodo morali zavezanci poročati podatke o pšenični moki brez polnozrnate moke, belem, polbelem in črnem kruhu, govejem mesu s kostjo in brez kosti, piščančjem mesu s kostjo in brez kosti, svinjskem mesu s kostjo in brez kosti, posušenem, soljenem oziroma dimljenem mesu, svežem polnomastnem mleku, svežem posnetem mleku, jogurtu brez dodatkov, poltrdem siru, predpakiranih jajcih hlevske reje kategorije M in L, jabolkih, bananah, limonah, listnati  solati, krompirju, čebuli ter korenju.

Medtem se nadaljuje tudi projekt popisovanja cen košarice osnovnih živil, ki je v novem obdobju še razširjena. Poleg prve košarice, ki vključuje 15 osnovnih skupin živil z istimi živili, ki so jih spremljali že doslej, druga oziroma razširjena košarica vključuje 29 skupin.

Novice Deležniki v prehranski verigi podpisali kodeks