Sobota,
30. 12. 2017,
11.25

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,63

11

Natisni članek

Natisni članek

arbitraža Hrvaška Slovenija Trdinov vrh

Sobota, 30. 12. 2017, 11.25

6 let, 10 mesecev

Vojaki na Trdinovem vrhu zahtevajo dodatek za delo v tujini

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,63

11

Arbitraža Trdinov vrh

Vojaki, ki so nastanjeni v vojašnici na Trdinovem vrhu, ki je po odločitvi arbitražnega sodišča pripadla Hrvaški, zahtevajo dodatek za delo v tujini.

"Ministrstvo za obrambo ne komentira poziva sindikata, ki so ga objavili nekateri mediji. V kolikor bo potrebno, bomo komentar podali po praznikih, ko se bomo seznanili z njihovim dopisom," so nam sporočili z ministrstva za obrambo.

Vojaki bodo odšli, ko se bodo dogovorili s Hrvaško

Arbitražno sodišče je junija letos odločilo, da ozemlje na Trdinovem vrhu, kjer stoji vojašnica, pripada Hrvaški. Slovenski vojaki po napovedih vlade za zdaj vojašnice še ne bodo zapustili, saj Hrvaška arbitražne sodbe ne priznava.

Primopredaja objekta bi bila po besedah predsednika vlade Mira Cerarja mogoča le, ko se bodo o tem ustrezno dogovorili s sosednjo Hrvaško. Za zdaj ta objekt ostaja v posesti Slovenije, je povedal v petek.

Ministrico pozivajo, naj se opredeli do dodatka

Trdinov vrh | Foto: V Sindikatu ministrstva za obrambo so zdaj na obrambno ministrico Andrejo Katič naslovili pismo, v katerem jo pozivajo k izplačilu dodatka za delo v tujini. Kot so zapisali, je zdaj jasno, da vojašnica na Trdinovem vrhu pripada Hrvaški.

"Z uveljavitvijo arbitražne sodbe ne glede na mnenje Republike Hrvaške na omenjenem objektu naj ne bi bilo več pripadnikov Slovenske vojske. Ali bo kdo prevzel omenjeni objekt ali ne, pa ni predmet te sodbe – jasno je le, da bi morali pripadniki Slovenske vojske ta objekt z 29. 12. 2017 zapustiti."

Ministrico pozivajo, da se opredeli glede načina plačila pripadnikov Slovenske vojske, če bodo ti tu ostali tudi po 29. 12. 2017 (dan, ko se je iztekel rok, ki ga je arbitražno sodišče postavilo državama, da se sami dogovorita o implementaciji arbitražne sodbe).

Ministrico sprašujejo, ali bodo pripadniki Slovenske vojske plačani, kot da opravljajo začasno delo v tujini, ter ali bodo plačani, kot da opravljajo naloge znotraj mednarodnih operacij in misij (MOM).

Sindikat: Gre za delo v tujini

V sindikatu ministrico tudi pozivajo k ustreznemu plačilu vseh pripadnikov Slovenske vojske, ki so od leta "1991 opravljali naloge na vojaškem objektu Trdinov vrh, saj kot ugotavlja arbitražni sporazum, se je objekt ves ta čas izvajanja nalog pripadnikov SV nahajal na tujem ozemlju". Menijo, da gre za obliko dela v tujini, ki je z zakonodajo jasno opredeljena.