Sreda,
2. 10. 2013,
20.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

minimalna plača vlada Bruselj

Sreda, 2. 10. 2013, 20.52

8 let, 7 mesecev

Vlada je Bruslju obljubila: Spremenili bomo zakon o minimalni plači

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V dokumentu, ki ga je vlada Alenke Bratušek poslala v Bruselj, ta obljublja spremembe zakona o minimalni plači. Cilj je večja konkurenčnost.

Na osmi strani Programa ekonomskega partnerstva, dokumenta, ki ga je vlada ta teden poslala v Bruselj, piše: "Predvidene so spremembe Zakona o minimalni plači, ki bo prispeval k pravičnejšemu sistemu in večji konkurenčnosti." V kakšno smer bi šle spremembe, v dokumentu ne piše. Z ministrstva za delo, ki ureja to področje, nam na vprašanje, ali bo šlo za dejansko nižanje minimalne plače ali se ta ne bo usklajevala z inflacijo, niso odgovorili. Kot je znano, morebitnemu znižanju minimalne plače ostro nasprotujejo v sindikatih.

Predsednica vlade Alenka Bratušek je še prejšnji teden na poslansko vprašanje, ali vlada namerava znižati minimalno plačo, odgovorila: "Tudi Pozitivna Slovenija nasprotuje enostranskemu posegu v minimalne plače. To naj bo jasno," in dodala, da je zniževanje minimalne plače eden od številnih ukrepov, o katerih se v medijih piše "kar tako", torej čeprav pogovorov ali dogovorov o tem v politiki ni. Še isti dan pa je premierka v intervjuju za nacionalno televizijo še povedala, da so se zgolj pogovarjali o vprašanju avtomatske valorizacije. Prav tako po njenih besedah obstaja možnost, da bi znižali minimalno plačo le v primeru, če bi se delodajalec o tem dogovoril s socialnimi partnerji, tudi o obdobju in višini znižanja. Bratuškova je še omenjala, da v primeru znižanja minimalne plače te ne bi smele biti nižje kot štiri- ali petkratnik najvišje plače v podjetju, prav tako bi moralo podjetje, ki bi v dogovoru z zaposlenimi znižalo minimalno plačo, v primeru izplačila dobička zaposlenim vrniti razliko do višine zneska minimalne plače.