Petek, 13. 12. 2024, 9.16
1 dan, 3 ure
Vasle: ECB še naprej v smeri stabilizacije inflacije pri dveh odstotkih
Odločitve sveta ECB, ki je v četrtek vnovič znižal evrske obrestne mere, bodo še naprej zagotavljale ustrezno naravnanost denarne politike proti vzdržni stabilizaciji inflacije pri dvoodstotnem srednjeročnem cilju, je napovedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle. Nadaljnji koraki denarne politike ostajajo odvisni od aktualnih razmer, je dodal.
Svet ECB je v četrtek skladno s pričakovanji za 0,25 odstotne točke znižal vse tri glavne evrske obrestne mere. Gre za tretje zaporedno znižanje evrskih obrestnih mer in četrti rez vanje od junijskega obrata v denarni politiki.
Kot je v sporočilu za javnost zapisal Vasle, je letošnje leto v evrskem območju zaznamovalo umirjanje inflacije ob šibki rasti gospodarske aktivnosti. Hkrati s popuščanjem ponudbenih dejavnikov inflacije se je znižala tudi osnovna inflacija.
"Storitvena inflacija ostaja visoka, a se v zadnjih mesecih tekoče umirja, k čemur je med drugim prispevala nižja rast plač. S tem se vztrajno zmanjšuje negotovost glede vzdržnosti vrnitve inflacije k cilju," je poudaril.
Skrbi v zvezi z gospodarsko rastjo
Manj ugodna pa so po njegovih besedah gibanja glede gospodarske rasti. Rast realnega bruto domačega proizvoda (BDP) je v tretjem četrtletju sicer rahlo presenetila navzgor, vendar mesečni podatki še naprej nakazujejo na šibko rast, tako zaradi slabih razmer v predelovalnih dejavnostih kot zaradi upočasnitve rasti storitvenih dejavnosti, je utemeljil.
Četrtkova odločitev za nadaljnje znižanje obrestnih mer temelji tudi na posodobljenih makroekonomskih napovedih, ki v grobem potrjujejo izgled iz predhodnih septembrskih napovedi, je nadaljeval. Rast gospodarstva evrskega območja se bo v prihodnjih letih okrepila, pri čemer pa bo na kratek rok prehodno nižja zaradi zahtevnih razmer v predelovalnih dejavnostih in šibke izvozne dinamike, je pristavil.
Dinamika zniževanja inflacije bo medtem v veliki meri pod vplivom gibanja osnovne inflacije, predvsem storitvene inflacije, in gibanja domačih stroškovnih pritiskov, izvirajočih iz tesnega trga dela.
"V Banki Slovenije podobna gibanja, to je počasnejše okrevanje gospodarske rasti od predhodnih napovedi in stabilizacijo inflacije okoli dveh odstotkov, pričakujemo tudi za Slovenijo," je še razkril Vasle.