Sreda,
24. 2. 2021,
9.39

Osveženo pred

3 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

40

Natisni članek

Natisni članek

testiranje Koronavirus

Sreda, 24. 2. 2021, 9.39

3 leta, 9 mesecev

V torek potrdili 1.089 novih okužb #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

40

V torek so po podatkih Covid-19 Sledilnika ob 5.316 PCR-testih potrdili 1.089 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih je znašal 20,5 odstotka. Opravili so tudi 22.613 hitrih antigenskih testov. Vse pozitivne izvide hitrih testov preverjajo še s PCR-testi. V torek je umrlo še deset ljudi, skupaj že 3.802. V Sloveniji so do zdaj potrdili 35 primerov angleške različice virusa. Iz UKC Maribor pa so medtem sporočili, da se je pri njih okužil zaposleni, ki je bil pred tem cepljen z dvema odmerkoma.

V bolnišnicah se zdravi 546 ljudi (21 manj kot včeraj), od tega jih je 105 na intenzivni negi (dva manj kot včeraj). Skupaj je bilo včeraj v bolnišnice sprejetih 44 pacientov, iz bolnišnic pa je bilo skupaj odpuščenih 56 pacientov. V UKC Ljubljana se danes zdravi 188 covidnih bolnikov, od tega 27 na intenzivni terapiji.

V Sloveniji potrdili 35 primerov angleške različice virusa

Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), je na današnji tiskovni konferenci povedala, da so v Sloveniji do zdaj na NLZOH in Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo potrdili 35 primerov angleške različice novega koronavirusa ter nobenega primera brazilske ali južnoafriške različice. 

Večina se je z angleškim sevom okužila v Sloveniji, ne v tujini

Kot je dodala, je od teh primerov 21 takšnih, ki nimajo potovalne anamneze, torej niso potovali v tujino. To pomeni, da so se z virusom okužili v Sloveniji. Večina prihaja iz osrednjeslovenske statistične regije. 

Kot je pojasnila Žohar Čretnikova, so na NLZOH od 1. januarja do 22. februarja pregledali 1.475 vzorcev, pri čemer so pri 379 vzorcih pregledovali prisotnost novih različic s sledenjem pomembnih mutacij na manjšem delu genoma, pri 1.096 vzorcih pa so skupaj s kliničnim inštitutom za specialno laboratorijsko diagnostiko na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana določili celotne genome. Angleško različico so do sedaj zaznali pri šestih vzorcih od skupno 1.096. En primer so potrdili januarja pri potniku, ki se je decembra vrnil iz Anglije, pet pa so jih potrdili z nacionalno strategijo sledenja v januarju in februarju − dva primera sta iz jugovzhodne regije, en iz savinjske ter dva iz podravske regije. Južnoafriške in brazilske različice niso zaznali.

Na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani pa so po njenih besedah doslej potrdili angleško različico novega koronavirusa v 28 vzorcih, od tega jih je bilo 18 iz osrednjeslovenske regije. (STA)

Močno prevladuje ena različica virusa

V vzorcih iz diagnostičnih mikrobioloških laboratorijev NLZOH iz vse Slovenije močno prevladuje različica B 1.258.17, ki v Sloveniji predstavlja 78,5 odstotka vseh sekvenciranih genomov, je povedala Žohar Čretnikova. Kot je dodala, pri nas krožijo tiste genetske različice, ki so prisotne tudi drugod po Evropi. 

virus | Foto:

Veliko novih okužb na Obali

Najbolj skrb vzbujajoče ostajajo razmere v obalno-kraški regiji. Včeraj je bilo v Kopru potrjenih kar 70 novih okužb, v Piranu 25, v Izoli pa 17. Sedemdnevno povprečno število okužb po danes objavljenih podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje znaša 766.

Fotogalerija
1
 / 2

V Sloveniji je trenutno 11.298 aktivnih primerov okužbe z novim koronavirusom, kažejo podatki sledilnika za covid-19. 

Med občinami glede na včeraj potrjene okužbe izstopajo: Ajdovščina in Sežana (po 13), Nova Gorica (19), Celje (30), Ilirska Bistrica (16), Rogaška Slatina (19), Velenje (15), Domžale (32), Jesenice (16), Kranj (33), Šenčur (12), Škofja Loka (14), Ljubljana (136) in Maribor (34).

V torek so okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 1.089 ljudeh, kar je deset manj kot v torek pred tednom dni (1.099).

V marcu dobava več kot 230 tisoč odmerkov cepiva

V četrtek se v Slovenji pričakujeta dobavi cepiv proti novemu koronavirusu Moderne in AstraZenece, skupaj 25.200 odmerkov, so za STA pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. V marcu pa pričakujejo dobave skupaj 232.335 odmerkov cepiv, od tega 99.450 odmerkov Pfizerjevega cepiva, 30 tisoč odmerkov Moderne in 102.885 odmerkov cepiva AstraZenece.

Pfizer je ta teden že dobavil 22.230 odmerkov cepiv proti novemu koronavirusu, se pa v četrtek pričakujta tudi dobavi cepiv Moderne in AstraZenece. Moderna bo predvidoma dobavila 8.400 odmerkov, od katerih bodo polovico uporabili za drugi odmerek, AstraZeneca pa 16.800 odmerkov, vsi bodo šli za prvi odmerek, so pojasnili na NIJZ.

Za Pfizerjevo cepivo so tudi v marcu predvidene dobave vsak ponedeljek, ko naj bi vsakič prejeli po 19.890 odmerkov. Za cepivo AstraZenece je v marcu predvidenih pet dobav, prva 4. marca, ko naj bi v državo prišlo 3.700 odmerkov, nato 8. marca predvidoma 24 tisoč odmerkov, 17. marca 16.911 odmerkov, 24. marca 41.084 odmerkov in zadnjega dne v marcu 44.890 odmerkov, navajajo na NIJZ. (STA)

Zadnja napoved: epidemija stagnira ali morda celo raste

Slovenija je trenutno v oranžni fazi epidemije. Za prehod v rumeno fazo, ki prinaša dodatna sproščanja, morata biti izpolnjena dva pogoja, to sta povprečno manj kot 600 novih okužb v zadnjih sedmih dneh in manj kot 500 hospitaliziranih covidnih bolnikov.

Ljubljana
Novice Rumena faza se oddaljuje. Kdaj bi jo lahko dosegli? #video

Po ocenah Instituta Jožef Stefan (IJS) epidemija trenutno stagnira, nakazuje pa se, da morda celo raste. "Zaradi cepljenja rizičnih skupin se število bolnišničnih obravnav predvidoma kljub temu ne bo (močno) povečevalo. Ocenjeno reprodukcijsko število je približno R = 1,0," so zapisali. 

Šele maja manj kot 300 primerov na dan?

Dodajajo, da bodo lahko epidemiologi učinkovito spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih oseb padlo pod 300 na dan. S tem nam bodo lahko pomagali še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji. "Pri trenutnih pogojih, ko je tedensko povprečje 771 in ocenjeno reprodukcijsko število R = 1,0, bi lahko to stanje dosegli šele maja," ocenjujejo na IJS.

V UKC Maribor se je okužil dvakrat cepljeni zdravnik

V UKC Maribor so potrdili, da se je pri njih okužil zaposleni, ki je bil pred tem cepljen z dvema odmerkoma, kar je po njihovem mnenju mogoče, saj nobeno cepivo ne zagotavlja stoodstotne učinkovitosti. Kot poročajo nekateri mediji, naj bi po neuradnih podatkih šlo za kirurga z oddelka za nevrokirurgijo, ki se je vrnil iz Afrike.

Kot poročajo Slovenske novice, naj bi prejeli anonimno pismo, v katerem avtor trdi, da je zaradi vnosa novega koronavirusa zaprt oddelek za nevrokirurgijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor. Avtor pravi, da naj bi ga na oddelek prinesel zdravnik, ki naj bi bil prejšnji teden na počitnicah v Namibiji. Po vrnitvi naj bi šel v ponedeljek, le dan po prihodu domov, brez karantene na svoje delovno mesto, zato naj bi zdaj že odpovedovali operacije.

V mariborski bolnišnici o podrobnostih v zvezi z omenjenimi informacijami pojasnil niso dali, je pa vodja enote za obvladovanje bolnišničnih okužb v UKC Maribor Lea Knez v izjavi, ki so jo poslali iz bolnišnice, povedala, da so bili zaradi lokacije, od koder se je zaposleni vrnil, še posebej skrbni in dodatno previdni.

"Zaposleni je na dan, ko je prišel v službo, delal v ambulanti, medtem ko na oddelku skoraj ni bil prisoten in ta nemoteno deluje naprej. Zaradi možnosti južnoafriškega seva smo najtesnejše sodelavce iz posebne previdnosti napotili v izolacijo, obravnavane ambulantne bolnike pa bomo povabili na kontrolno testiranje," je dejala Knezova.

Kot je dejala, so sicer vsi zaposleni upoštevali navodila uporabe osebne varovalne opreme in socialne distance, ki niso drugačni za nobenega od različnih virov, ki krožijo po svetu. Ali gre morda za južnoafriški sev, ki ga v Sloveniji za zdaj še ni, bo znano v naslednjih dneh, kar jim bo sporočil zunanji mikrobiološki laboratorij, s katerim sodelujejo, piše STA.