Petek,
8. 9. 2023,
17.14

Osveženo pred

1 leto, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

Natisni članek

Natisni članek

Platforma sodelovanja SDS Eva Irgl Anže Logar

Petek, 8. 9. 2023, 17.14

1 leto, 2 meseca

Ugibanja o politični aktivaciji Logarjeve platforme tudi v SDS

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79
Ustanovitev društva Platforma Sodelovanja. Anže Logar Eva Irgl Romana Jordan | Foto Bojan Puhek

Foto: Bojan Puhek

Platforma sodelovanja, katerega ustanovitelj je poslanec SDS Anže Logar, je zavrnila povabilo NSi k skupnemu nastopu na evropskih volitvah. Logar je namreč v petkovi večerni oddaji 24ur pojasnil, da je upravni odbora platforme soglasno odločil, da se predsedniku NSi Mateju Toninu zahvaljujejo za ponudbo, a je namen platforme drugačen.

V društvu, ustanovljenemu konec maja, so sicer napovedovali, da bodo jeseni prešli v drugo fazo sodelovanja. Med svojimi načrti so takrat napovedovali več okroglih miz oziroma razprav o izzivih, ki so ključnega pomena za Slovenijo.

Fokus društva v prihodnjih mesecih ostaja tak, kot so ga napovedali ob njegovi ustanovitvi, in sicer investiranje v vsebino in v oblikovanje javnih tribun o temah, za katere ocenjujejo, da so pomembne za prihodnost Slovenijo, je pojasnil Logar. Dodal je, da je z odločitvijo na četrtkovem upravnemu odboru seznanil tudi prvaka NSi Mateja Tonina.

Na vprašanje, ali se bo Platforma sodelovanja na evropske volitve odpravila samostojno, pa je dejal, da o tem sploh niso razpravljali. Po neuradnih informacijah nekaterih medijev naj bi v primeru, če bo Platforma Sodelovanja s svojo listo vendarle vstopila v evropsko tekmo, Logar na njej naj ne bi kandidiral.

Ustanovitev društva Platforma Sodelovanja. Anže Logar Eva Irgl Romana Jordan
Novice Poglejte, kdo vse se je udeležil ustanovitve društva Anžeta Logarja #video #foto

O prihodnjih načrtih je upravni odbor razpravljal v četrtek, ko so člani obravnavali aktualne tematike in začrtali časovnico dela v prihodnje, so v društvu zapisali na družbenem omrežju X, nekdanjem Twitterju. 

Na njihovo objavo se je odzval vodja mariborskega mestnega odbora SDS Franc Kangler, ki v društvu pogreša preprostega človeka. "Sama elita. Spet samo center moči," je zapisal na omrežju X.

Logar je med drugim dejal, da je bil v SDS v torek na izvršilnem odboru sprožen postopek evidentiranja kandidatov. Sam pa ostaja pri stališču, da ne namerava kandidirati.

Kot poslanec SDS in predsednik sveta stranke Logar sicer ne more kandidirati na nobeni drugi listi kandidatov, je bilo sporočilo prvaka SDS Janeza Janše v nedavnem pogovoru za večerno informativno oddajo na POP TV. V petkovih Odmevih na TV Slovenija pa je Janša dejal, da Logar "s formalnega vidika ne sedi na dveh stolih", če pa bi se ta platforma spremenila v listo in šla na volitve, pa "je jasno - kandidiraš lahko samo na eni listi".

Ustanovitev društva Platforma Sodelovanja. Anže Logar Eva Irgl Romana Jordan
Novice Logar: Seveda, v tem primeru sem pripravljen naslediti Janšo na vrhu SDS #video

Možnost za uspeh so 

Medtem je anketa, ki jo je za časnik Delo na vzorcu 715 anketirancev med 4. in 7. septembrom pripravila Mediana, pokazala, da ima Logarjeva morebitna politična stranka solidne možnosti za uspeh.

Na vprašanje, kakšne možnosti za uspeh v politiki ima morebitna Logarjeva stranka, je 27,4 odstotka vprašanih odgovorilo, da velike, 9,8 odstotka vprašanih pa, da zelo velike. Tistih, ki menijo, da so možnosti zelo majhne, je bilo 8,2 odstotka. 48,1 odstotka anketiranih menilo, da ima Logar na samostojni poti večje možnosti, kot bi jih imel v SDS. S tem, da so njegove možnosti manjše, se je strinjalo 16,5 odstotka vprašanih, da so enake, pa 21,9 odstotka.

Podporo temu, da naj Logarjeve platforma kandidira na evropskih volitvah na skupni listi z NSi in SLS, je izreklo 12 odstotkov anketirancev. Še več, in sicer 31,8 odstotka vprašanih, pa jih meni, da bi morala na volitvah nastopiti samostojno. Tistih, ki so odgovorili, da Platforme sodelovanja sploh ne poznajo, je 28 odstotkov. Da naj društvo ne kandidirat na volitvah, pa je menilo 20,8 odstotka vprašanih.